Dawni mistrzowie skrzypiec zagrali dla Klubu Seniora

Niecodzienną okazję do wysłuchania muzyki dawnych mistrzów skrzypiec mieli uczestnicy Klubu Seniora, którzy w miniony czwartek spotkali się w Miejskim Domu Kultury na „Herbatce u Tadka".


Gośćmi klubowiczów byli: Mariola Saternus, z Wydziału Promocji i Kultury UM w Opocznie, miłośniczka szeroko pojętego folkloru opoczyńskiego, a przede wszystkim koordynatorka prac związanych z powstaniem nowego muzycznego wydawnictwa pn.: „Najstarsi skrzypkowie regionu opoczyńskiego 2019" oraz Piotr Rudzki, wirtuoz skrzypiec, muzykant, promotor kultury ludowej, jeden z wykonawców, którego muzyka znalazła się na płycie.


- Inspiracją do zorganizowania tego typu spotkania była niedawna promocja płyty z muzyką naszych najznakomitszych lokalnych twórców - mówi Zdzisław Miękus, dyrektor MDK. - Wciąż aktualne jest powiedzenie: „cudze chwalicie, swego nie znacie". Razem z naszymi gośćmi chcieliśmy pokazać, że powodów do dumy mamy mnóstwo. Nasza opoczyńska tradycja, folklor i muzyka to coś unikatowego. A spotkać się z kimś, kto jest w tym autentyczny i reprezentuje sobą ostatnie już pokolenie tych najprawdziwszych z krwi i kości opoczyńskich muzykantów oraz kimś, kto chce to wszystko ocalić od zapomnienia to ogromny zaszczyt - dodaje dyrektor opoczyńskiego „emdeku".


W czasie spotkania seniorzy nie tylko dowiedzieli się o kulisach powstawania płyty, ale też mogli usłyszeć wiele wspaniałych opowieści i anegdot na temat dawnego życia na wsi.


Prawdziwą ucztą dla ucha był koncert Piotra Rudzkiego, który zagrał na skrzypcach, a miłą niespodzianką - wręczenie seniorom nowo wydanej płyty.

Zobacz także

Władze gminy Sławno w Ministerstwie Fund…

Rekrutacja uzupełniająca do Klubu Dzieci…

Gmina Żarnów: Będą nowe skierowania do o…

„Opoczyńskie Nuty” zabrzmią w niedzielę …

Spotkanie dotyczące dofinansowania do wy…

Bawmy się, żeby pomagać. Weź udział w Ka…

[ZDJĘCIA] Kolędujmy wszyscy wraz. Za nam…

MDK Opoczno: Wielka sława to żart. Zapro…

[ZDJĘCIA] ASF w powiecie opoczyńskim. Za…

[ZDJĘCIA] Na łyżwach i nie tylko. Trwają…

[ZDJĘCIA] Nowe siłownie plenerowe powsta…

Dramatyczne sceny w Drzewicy. 36-latek c…

Trwa nabór do Zespołu Artystyczno-Muzycz…

Nocny turniej siatkarzy już w najbliższą…

Piękne święto mieszkanki Opoczna! 200 la…

[ZDJĘCIA] Na 100 dni przed maturą w Samo…

Gminny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar …

Szok! Kompletnie zniszczone auto porusza…