Pasjonaci ultramaratonów z wizytą u Burmistrza Opoczna

Ultramaraton to bieg długodystansowy na dystansie większym niż maraton, czyli powyżej 42,195 km. Może wynosić od 50 km do ponad 4 tys. km. Najczęściej dystans ultramaratonu to 100 km i ukończenie go zajmuje średnio 17 godzin. Niektórych dłuższych wyścigów nie kończy ponad połowa zawodników.


Nasze miasto na wielu takich zawodach sportowych reprezentuje kilku ultra pozytywnie zakręconych biegaczy, którzy w czwartek 10 października 2019 roku spotkali się z przedstawicielami Gminy Opoczno. W spotkaniu uczestniczyli zastępca Burmistrza Pan Andrzej Kacprzak oraz Pan Tomasz Łuczkowski, Iwona i Sebastian Jędrzejczyk, Leszek Kędziora, Dawid Piekała oraz Marcin Nowakowski. Brakowało tylko Rafała Peca, którego serdecznie pozdrawiamy.


Rozmawiano o pasji i miłości do sportów ekstremalnych, o wyczerpujących treningach, o sukcesach, wytrwałości a przede wszystkim o wielkim poświeceniu, ponieważ biegi te nie tylko wpływają na psychikę, ale odciskają również swoje piętno na organizmie. Jednym z najczęstszych problemów ultramaratończyków są nudności lub wymioty. Dotyczy to 37 procent biegaczy, którzy dobiegają do mety. To również główny powód, dla którego inni do niej nie docierają. To dlatego, że bieganie zakłóca proces trawienia. Krew pompowana jest do mięśni zamiast do żołądka. Z powodu długości trwania ultramaratonów, wielu organizatorów dostarcza kanapki, makarony i inne posiłki z zawartością węglowodanów. Naszych „Ultra" jednak to nie przeraża, gdyż imponujące widoki podczas pokonywania trasy wynagradzają każdy ból i kryzys.

W przeciwieństwie do wielu biegów ulicznych, czy na bieżni, gdzie trudno o wizualne rozpraszacze uwagi, w ultra można szybko zapomnieć o porywistym wietrze, czy tym, że trudno jest się wspinać na pięknie ośnieżony szczyt. Czas, jaki trzeba spędzić na trasie, to taki aspekt bycia "ultrasem", który sprawia, że zawody stają się, o ile nie są bardziej niż fizycznym, sprawdzianem mentalnym.


Ultra biegacze mówią, że kiedy motywacja jest na właściwym miejscu, wyzwania mentalne stają się łatwiejsze do zarządzania nimi, ma się większą zdolność do pracowania nad tym, gdy przychodzi ciężki moment, żeby z dumą osiągnąć metę. Odpowiednie przygotowanie daje więcej radości i jednocześnie nastawia na dłuższe pozostanie przy tym sporcie. Marzeniem naszych ultra jest Orobie Ultra Trail w Bergano w Alpach w 2021 roku. Trzymamy mocno kciuki!

Zobacz także

Za nami promocja książki „Sekrety Tomasz…

Za nami II Powiatowy Turniej Szachowy …

[WIDEO] Za nami kolejne posiedzenie Konw…

Społeczność SOSW w Opocznie pomagają zwi…

Policja poszukuje sprawcy oszustwa. Rozp…

Rozbudowa warsztatów szkolnych w Mroczko…

W gminie Mniszków zbierali złom dla chor…

Oświadczenie Starosty Opoczyńskiego

80. rocznica wysiedlenia mieszkańców zie…

Zapraszamy na wystawę Bożonarodzeniową!

Uwaga! Policja poszukuje sprawcy zuchwał…

Mikołajkowe paczki dla wszystkich ucznió…

Opoczyńska Szlachetna Paczka pomogła 38 …

Otwarcie wystawy „Przestrzeń końca czasu…

Dawni mistrzowie skrzypiec zagrali dla K…

Agresywny pacjent w rękach policjantów z…

[ZDJĘCIA] 100 litrów krwi na 100-lecie w…

Alkohol nie dla kierowców! Niestety, wci…