"Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo". Sprawdź bezpłatnie stan i ustawienie świateł w swoim pojeździe

15 i 22 listopada 2019 roku we wszystkich stacjach kontroli pojazdów na terenie powiatu opoczyńskiego będzie można BEZPŁATNIE sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach.


Opoczyńscy policjanci w tych dniach w szczególny sposób będą edukować w zakresie konieczności posiadania sprawnych i prawidłowo ustawionych świateł.


Kampania „ Twoje światła- Twoje bezpieczeństwo" na terenie całego kraju realizowana jest od 2016 roku. Dzięki współpracy Wydziału Komunikacji i Transportu przy Starostwie Powiatowym w Opocznie wraz z Komendą Powiatową Policji w Opocznie i wszystkich stacji kontroli pojazdów na terenie powiatu opoczyńskiego każdy chętny kierowca, w dniach 15 i 22 listopada br. będzie mógł bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoim pojeździe.


- Celem akcji jest zwrócenie uwagi na występujące zagrożenia wynikające z niesprawnego czy też nieprawidłowego oświetlenia, wyeliminowanie z ruchu maksymalnej liczby pojazdów z niesprawnym lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem, stworzenie możliwości przeprowadzenia bezpłatnych kontroli poza terminem badania technicznego oraz propagowanie zasady „widzieć i być widocznym" w relacjach pieszy-pojazd z naciskiem na elementy odblaskowe – podkreśla Starosta Opoczyński- Marcin Baranowski.

- Pamiętajmy, że sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierującemu pojazdem wcześniej dostrzec przeszkodę, bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności , wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego - dodaje Wicestarosta Maria Barbara Chomicz.


Prawidłowe oświetlenie pojazdu nabiera szczególnego znaczenia po zmroku, wtedy, gdy staje się ono często jedynym źródłem światła na drodze. To nie tylko oznaczenie pozycji pojazdu, zwiększenie jego widoczności, ale także oświetlenie drogi oraz pieszych znajdujących się na niej.


Na prawidłowe działanie świateł składa się kilka czynników:

- właściwe ustawienie wysokości świateł,

- prawidłowy rozkład granicy światła i cienia,

- prawidłowe natężenie emitowanego światła,

- sprawne żarówki,

- czystość lamp.

Zobacz także

Najpierw jabłko lub cytryna, później kam…

Opoczyńska Szlachetna Paczka ruszyła do …

Koncert charytatywny na leczenie i rehab…

Trzy nowe miejsca rekreacji w Gminie Mni…

„Smak Wolności” - Patriotyczne Tradycje …

[ZDJĘCIA] Złote Gody w Gminie Białaczów…

Nowe eksponaty trafiły do Muzeum Regiona…

Każdy głos może pomóc! Szkoła Podstawowa…

Robert Telus Przewodniczącym Sejmowej Ko…

Wieczór poetycko - muzyczny z Osiecką. Z…

"Bądź aktywny i zdrowy". Za na…

„Śpiąca Królewna” w baśniowym wydaniu! Z…

Taniec, muzyka, śpiew w Szkole Podstawow…

Andrzejki z mikrograntem w Świetlicy Wie…

[ZDJĘCIA] Obchody Narodowe Święto Niepod…

Trzy wypadki na terenie powiatu, jedna o…

[ZDJĘCIA] Umowa partnerska między Gminą …

Zespół "Cantabile" z drugim mi…