[ZDJĘCIA] Obchody Narodowe Święto Niepodległości w Opocznie

​W poniedziałek 11 listopada odbyły się opoczyńskie uroczystości Narodowego Dnia Niepodległości. Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się już przed godziną 9:00 od upamiętnienia Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Wincentego Witosa.


Pod tablicami na Domu Esterki poświęconymi tym bohaterom kwiaty złożyli między innymi: poseł na Sejm RP Grzegorz Wojciechowski, burmistrz Opoczna Dariusz Kosno wraz ze swoim zastępcą Andrzejem Kacprzakiem oraz delegacje partii politycznych i innych organizacji. Kolejnym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta w kolegiacie św. Bartłomieja, odprawiona w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej dziekan opoczyński ks. Jan Serszyński.


Po nabożeństwie w asyście Kompanii Honorowej 25. Batalionu Dowodzenia 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Plac Zamkowy. Tutaj, przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza odbyła się kolejna część obchodów, którą rozpoczęła uczennica Zespołu Szkół Prywatnych w Opocznie Lena Januszewska recytując wiersz o tematyce niepodległościowej. Następnie głos zabrał dyrektor Muzeum regionalnego w Opocznie Adam Grabowski, burmistrz Opoczna Dariusz Kosno oraz poseł Grzegorz Wojciechowski, który od burmistrza Kosno otrzymał list gratulacyjny z życzeniami dobrej współpracy z samorządem Gminy Opoczno. W dalszej części uroczystości odbył się ceremoniał wojskowy, odczytano Apel Pamięci a Kompania Honorowa oddała salwę honorową.

Zebrane tak licznie delegacje, u stóp Pomnika Nieznanego Żołnierza, złożyły wieńce i zapaliły znicze. Cześć poległym złożyli w ten sposób kombatanci, władze samorządowe Gminy Opoczno na czele z burmistrzem Dariuszem Kosno, powiatu opoczyńskiego z przewodniczącym Rady Powiatu Józefem Rogiem, przedstawiciele samorządowych instytucji kultury i opoczyńskich placówek szkolnych. Nie zabrakło pośród nich także służb mundurowych – strażaków, leśników, policji. Wiązanki złożyli opoczyńscy harcerze i strzelcy i inne organizacje społeczne.

Ostatnim punktem poniedziałkowych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości był koncert „Byłaś, jesteś, będziesz Polsko!", który o godzinie 16:00 odbył się na Sali Widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Opocznie. Muzycy „Kapeli spod Dębu" z Piotrkowa Trybunalskiego ze swadą i humorem wykonali znane i lubiane piosenki niepodległościowe w całkiem nowych aranżacjach, zachęcając jednocześnie widzów do wspólnego śpiewania.

Zobacz także

Pomoc dla inwestycji w targowiska w Opoc…

[ZDJĘCIA] Niezwykłe spotkanie z Mikołaje…

[ZDJĘCIA] Za nami uroczystości 80. roczn…

Święty Mikołaj odwiedził dzieci w Biblio…

Przebudują drogę w gminie Sławno. Wczora…

"Starość nie jest dla mięczaków…

Gmina Białaczów z dotacją z Funduszu Dró…

Wycofują ze sklepów wino, bo zawierało s…

Obchody 20-lecia działalności Powiatowej…

Za nami promocja książki „Sekrety Tomasz…

Za nami II Powiatowy Turniej Szachowy …

[WIDEO] Za nami kolejne posiedzenie Konw…

Społeczność SOSW w Opocznie pomagają zwi…

Policja poszukuje sprawcy oszustwa. Rozp…

Rozbudowa warsztatów szkolnych w Mroczko…

W gminie Mniszków zbierali złom dla chor…

Oświadczenie Starosty Opoczyńskiego

80. rocznica wysiedlenia mieszkańców zie…