[ZDJĘCIA] Umowa partnerska między Gminą Opoczno i Gminą Jarocin została podpisana

W minioną sobotę miało miejsce uroczyste podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Gminą Jarocin i Gminą Opoczno. Wydarzenie to przypieczętowało 80-letnią wspólną historię mieszkańców obu gmin.

Przypomnijmy, że w 1939 roku opocznianie oraz mieszkańcy innych miast i wsi Generalnego Gubernatorstwa bezinteresownie przyjęli na pięć lat do swoich domów 3,5 tys. mieszkańców powiatu jarocińskiego wysiedlonych ze swoich rodzinnych stron przez Niemców.


W czasie uroczystości Gmina Opoczno została uhonorowana Nagrodą Burmistrza Jarocina im. Stanisława Taczaka.: „W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i rozpoczęcia 9 grudnia 1939 roku przez niemieckich okupantów wypędzeń jarociniaków do Generalnego Gubernatorstwa, w podziękowaniu dla dobrych ludzi z Opoczna i Ziemi Opoczyńskiej, którzy w nieludzkich czasach przyjęli na kilka lat do swoich domów mieszkańców powiatu jarocińskiego, wspierając ich materialnie i duchowo" - tak brzmi uzasadnienie kapituły konkursowej, której przewodniczył I-z-ca burmistrza Jarocina - Bartosz Walczak.

Nagrodę z rąk I z-cy burmistrza Bartosza Walczaka oraz Jerzego Gogołkiewicza - wnuka gen. Taczaka, odebrali: burmistrz Opoczna - Dariusz Kosno i jego zastępca - Tomasz Łuczkowski.


Władze obu samorządów wspólnie odsłoniły też herb Opoczna, który widnieje na ścianie sali sesyjnej w jarocińskim ratuszu.


Honorowymi gośćmi uroczystości były panie: Barbara Siwińska i Emilia Zdrojowa, które jako małe dziewczynki poznały się 80 lat temu w wagonie pociągu z wygnańcami transportowanymi z Jarocina do Opoczna. Historia ich przyjaźni, która trwa do dziś, została przedstawiona m.in. w programie "Wielkopolska Warta Poznania", wyemitowanym na antenie TVP3 Poznań.

Zobacz także

Za nami promocja książki „Sekrety Tomasz…

Za nami II Powiatowy Turniej Szachowy …

[WIDEO] Za nami kolejne posiedzenie Konw…

Społeczność SOSW w Opocznie pomagają zwi…

Policja poszukuje sprawcy oszustwa. Rozp…

Rozbudowa warsztatów szkolnych w Mroczko…

W gminie Mniszków zbierali złom dla chor…

Oświadczenie Starosty Opoczyńskiego

80. rocznica wysiedlenia mieszkańców zie…

Zapraszamy na wystawę Bożonarodzeniową!

Uwaga! Policja poszukuje sprawcy zuchwał…

Mikołajkowe paczki dla wszystkich ucznió…

Opoczyńska Szlachetna Paczka pomogła 38 …

Otwarcie wystawy „Przestrzeń końca czasu…

Dawni mistrzowie skrzypiec zagrali dla K…

Agresywny pacjent w rękach policjantów z…

[ZDJĘCIA] 100 litrów krwi na 100-lecie w…

Alkohol nie dla kierowców! Niestety, wci…