82. rocznica wysiedlenia mieszkańców Ziemi Jarocińskiej do Opoczna

fdd27f5eb419750356080ed5d9bb07d7

W czwartek, 9 grudnia delegacja Gminy Opoczno reprezentowana przez zastępcę burmistrza Tomasza Łuczkowskiego, dyrektora Muzeum Regionalnego w Opocznie Adama Grabowskiego, dyrektora Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa Jerzego Misiurskiego, dyrektora Miejskiego Domu Kultury Zdzisława Miękusa oraz pracownicę Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Lucynę Wąsik, upamiętnili 82. rocznicę przymusowych wysiedleni mieszkańców Jarocina do Opoczna. Pod tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku dawnego magistratu przy placu Kościuszki złożono kwiaty, zapłonęły też znicze.

11 grudnia 1939 r., po kilku dniach wyczerpującej drogi, do Opoczna dotarł transport kolejowy mieszkańców Jarocina, którzy zostali w brutalny sposób wypędzeni ze swoich domów i zmuszeni do wyjazdu. Do naszego miasta dotarło łącznie 3617 mieszkańców ówczesnego powiatu jarocińskiego. Tutaj, w Opocznie, od pierwszych godzin swojego pobytu, znaleźli opiekę, ciepłą strawę i schronienie. Jarocinianie, którzy przeżyli wojnę, podkreślają wielką życzliwości i bezinteresowność mieszkańców Opoczna, u których po mimo ciężkich warunków bytowych, znajdowali schronienie i utrzymanie przez kilka okupacyjnych lat.

Wysiedleni z Jarocina, oprócz Opoczna, zamieszkali także w Białaczowie, Żarnowie i Przysusze. Wśród wysiedlonych znalazł się między innymi przedwojenny burmistrz Jarocina Edmund Rogalski oraz wspomniany lekarz dr Leon Idaszewski. W Opocznie obaj aktywnie działali nie tylko na rzecz wysiedlonych, ale pomagali również miejscowej społeczności zwłaszcza w kwestiach zaopatrzenia w żywność i opieki medycznej. Opoczno o nich pamięta!

źródło: Muzeum Regionalne w Opocznie