wersja testowa serwisu

Bełchatów: Seria włamań do domów w całym regionie! Czego szukają i jak działają złodzieje?

zodzieje_kpp-bechatow
KPP Bełchatów

W ostatnim czasie na terenie powiatu bełchatowskiego uaktywnili się włamywacze. W okresie ostatniego miesiąca doszło do kilku włamań do domów. We wszystkich przypadkach przestępcy do domów dostali się wyłamując drzwi lub okna tarasowe. W zainteresowaniu złodziei były pieniądze oraz biżuteria. Policja w związku z tymi wydarzeniami apeluje do mieszkańców o czujność i zachęca do kontaktu w przypadku, gdy w okolicy swoich domów, czy mieszkań zauważymy obce osoby, a ich zachowanie wzbudza.

Od początku września do chwili obecnej bełchatowska policja odnotowała pięć włamań do domów na terenie powiatu. 

- W każdym przypadku sprawcy włamali się pod nieobecność właścicieli, którzy w tym czasie przebywali w pracy albo na zorganizowanym wyjeździe - mówi o przestępczym mechanizmie Iwona Kaszewska z KPP Bełchatów.

Za każdym razem przestępcy do wnętrza dostali się poprzez pokonanie drzwi lub okna tarasowego. Łupem złodziei padły pieniądze i biżuteria. Policjanci prowadzą teraz intensywne czynności wykrywcze, zmierzające do ustalenia sprawców tych przestępstw. Ponadto na kanwie tych zdarzeń mundurowi zwracają się do mieszkańców z apelem o baczne obserwowanie tego co dzieje się w naszym sąsiedztwie.

- Przypominamy, że większość przestępstw przeciwko mieniu poprzedza dokładne rozpoznanie terenu przez włamywacza, który obserwuje nasze zachowanie z zewnątrz. Zwracajmy zatem uwagę na nieznane osoby pojawiające się w okolicy naszych domów i mieszań. Interesujmy się takimi osobami, pytajmy, czego szukają. Starajmy się zapamiętać ich wygląd. Zapamiętajmy rejestracje samochodów, co do których mamy podejrzenia. Zwracajmy uwagę, na osoby wypytujące o naszych sąsiadów, np. czy jest w domu, kiedy wraca. Nieuczciwe osoby w ten sposób zbierają informacje, prowadzą rozpoznanie przestępcze - apeluje Iwona Kaszewska z KPP Bełchatów

Policjanci zachęcają, by naszej uwadze niech nie umykały zaparkowane w rejonach posesji nieznajome samochody. Zapamiętujmy numery rejestracyjne pojazdów, które budzą nasze wątpliwości. 

- Każde, nawet najdrobniejsze spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy późniejszym ustalaniu tożsamości włamywaczy. Zwracajmy też uwagę na hałasy dochodzące z sąsiednich mieszkań. Starajmy się ustalić ich przyczynę, gdyż mogą to być działania przestępców. Pamiętajmy przy tym o właściwym zabezpieczeniu swoich mieszkań, domów, piwnic, garaży. Nasza przezorność i uwaga utrudnia działania włamywaczy. Ważne jest również, aby nie informować otoczenia o planowanych urlopach, wyjazdach. Współpracujmy także z naszymi sąsiadami, poprośmy ich aby zwracali uwagę na nasze mieszkania, domy podczas naszej nieobecności, nawet jeżeli wiąże się ona tylko z pójściem do pracy. Pomoc sąsiedzka w takich sytuacjach jest bardzo przydatna - dodaje Kaszewska.

Podejrzanie zachowujące się osoby, które kręcą się wokół mieszkań, domów, czy też samochód z obcymi wyróżnikami tablic rejestracyjnych możemy zgłaszać pod numer telefonu:47 8465 211 - to numer całodobowy do dyżurnego bełchatowskiej policji. 

- Każdy sygnał natychmiast sprawdzimy. Prewencyjne wylegitymowanie podejrzanego osobnika może skutecznie zniechęcić do dalszych działań, a w przypadku kradzieży daje w sprawie mocny trop - dodaje policjantka z bełchatowskiej komendy.

Pamiętaj !

 • zamykaj okna i drzwi zawsze kiedy wyjeżdżasz, nawet jeśli to tylko wyjazd na zakupy,
 • nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi, również tych do pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;
 • zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu oraz garaży wolnostojących,
 • wychodząc z domu pamiętaj o załączeniu urządzeń alarmowych (jeżeli takie są),
 • nie trzymaj dużej gotówki w domu,
 • nie trzymaj w jednym miejscu biżuterii i pieniędzy, pomyśl o oryginalnej skrytce. Warto mieć dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, zegarki itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.

Pamiętaj, że ważne są dobre relacje z sąsiadami. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom i kradzieżom.

Poinformuj Policję gdy:

 • zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania,
 • usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali,
 • zobaczysz nieznajomego, kręcącego się wokół domu sąsiada, albo próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu,
 • zauważysz w swojej okolicy lu zaparkowany w rejonach posesji obcy pojazd, zapamiętaj numery rejestracyjne,
 • podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu, szczególnie jeżeli próbują robić zdjęcia domu i twojej okolicy.