Deepfake i oszustwa na kryptowaluty w powiecie opoczyńskim. Policja ostrzega mieszkańców

Deepfake i oszustwa na kryptowaluty w powiecie opoczyńskim. Policja ostrzega mieszkańców

Kolejny mieszkaniec powiatu opoczyńskiego padł ofiarą oszustów proponujących inwestowanie w kryptowaluty. Mężczyzna stracił kilkaset złotych.

Z ustaleń policjantów wynika, że z 22-latkiem skontaktował się mężczyzna podający się za przedstawiciela firmy zajmującej się inwestycjami w kryptowaluty. Przekazał, że 22-latek może szybko pomnożyć swoje oszczędności. Niestety w trakcie dalszego kontaktu oszust zdobył zaufanie swojego rozmówcy. Finalnie młody mieszkaniec powiatu opoczyńskiego stracił kilkaset złotych. 

To kolejne oszustwo na kryptowaluty, jakie zostało do nas zgłoszone w ostatnich tygodniach. Policja apeluje do mieszkańców, aby być ostrożnym przy takich inwestycjach. 

- Proszę nie wierzyć, we wszystkie ogłoszenia o szybkim zysku jakie często możemy napotkać przeglądając strony internetowe. Szczególnie niebezpieczne są ogłoszenia wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Tam często możemy spotkać zmodyfikowane wizerunki osób znanych ze świata polityki, sportu, etc. - mówi podkom. Barbara Stępień​.
- W takich typach oszustw, przestępcy tworzą video bądź audio, w którym zastępują prawdziwy wizerunek danej osoby, fałszywym obrazem stworzonym na podstawie baz wzorcowych sztucznej inteligencji (deepfake). Zanim uwierzymy w to, że znana osoba proponuje nam "bezpieczną i szybką inwestycję", sprawdźmy czy na pewno mamy do czynienia z prawdziwym ogłoszeniem. Jeśli jednak wypełnisz formularz kontaktowy na takiej fałszywej stronie i skontaktuje się z Tobą osoba informująca o możliwości uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji w kryptowaluty, włącz swoją czujność. Dodatkowo jeśli rozmówca poinformuje Cię o konieczności zainstalowania aplikacji na Twoim komputerze lub telefonie komórkowym, dającej możliwość automatyzacji operacji związanej z kupnem i sprzedażą kryptowaluty, a także od razu zaoferuje wsparcie w inwestycjach i obsłudze aplikacji, zachowaj zdrowy rozsądek - to jest oszustwo! Nie ulegaj presji, nie daj skusić się pozornie szybkim zyskiem! Jedyną osobą, która w tej sytuacji wygeneruje zyski będzie przestępca, który doprowadzi Cię do utraty pieniędzy z konta! 

Policjanci ścigają sprawców tego typu przestępstw ale jednocześnie prosimy Państwa o ostrożność, a także stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeńśtwa w takich sytuacjach:
  • należy zapoznać się z informacjami podawanymi przez KNF oraz NBP dotyczącymi inwestowania w kryptowaluty Uważaj na kryptowaluty
  • należy sprawdzić czy firma inwestycyjna znajduje się na liście ostrzeżeń KNF Lista ostrzeżeń publicznych KNF
  • nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej np. za pomocą programów: TeamViewer, AnyDesk, Quick Support;
  • nie należy udostępniać danych poufnych dotyczących posiadanych kart płatniczych;
  • nie należy przesyłać skanów swojego dowodu osobistego;
  • nie należy instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach z których następuje logowanie do bankowości internetowej;
  • w przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie należy przekazywać środków dalej nawet jeśli „doradca" o to prosi. W ten sposób nieświadomie możemy uczestniczyć w przestępstwie.