wersja testowa serwisu

Dom Pomocy Społecznej w Niemojowicach otrzymał wsparcie

normal_800f35320af04e2c61010a1ab5fb163a8f2f90c8
fot. Starostwo Powiatowe w Opocznie

Życie i zdrowie ludzkie jest dla nas najważniejsze. Dlatego w związku z pandemią koronawirusa podjęte zostały działania, których celem jest profilaktyka i zapewnienie pomocy osobom wymagającym wsparcia. Pomimo tego, że oczy wszystkich skierowane są na działania dotyczące DPS w Drzewicy, władze powiatu nie zapominają o innych placówkach działających na terenie Powiatu Opoczyńskiego, które również potrzebują pomocy.

Jedną z takich placówek jest DPS w Niemojowicach, gdzie obecnie przebywa 94 pensjonariuszy w tym, aż 52 z nich to osoby całkowicie niesamodzielne. Chcąc ustrzec mieszkańców przed zarażeniem koronawirusem 11 marca 2020 r. w placówce wprowadzono reżim sanitarny. Pracownicy zostali poinstruowani o zaleceniach i natychmiast przystąpili do ich realizacji.

- Mieszkańcy od dwóch miesięcy nie wychodzą poza placówkę. Nie ma odwiedzin. Pracownicy już od 11 marca przestrzegają wszelkich reżimów sanitarnych. Stale przypominamy o stosowaniu środków bezpieczeństwa" – podkreśliła Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Niemojowicach - Renata Konecka.

Dom Pomocy Społecznej w Niemojowicach jest w tej komfortowej sytuacji, że posiada własne patio. Mieszkańcy pomimo ogłoszonej pandemii mają możliwość wyjścia na świeże powietrze, co ma ogromny wpływ na polepszenie ich samopoczucia.

Nawiązując do sytuacji jaka panowała w DPS w Drzewicy oraz mając na uwadze dobro wszystkich pracowników i pensjonariuszy w DPS w Niemojowicach przeprowadzone zostały testy na obecność koronawirusa również w tej placówce.

W Domu Pomocy Społecznej w Niemojowicach pobrano w sumie 157 wymazów do testów - 96 od mieszkańców i 61 od personelu. Okazało się, że wszystkie testy miały wynik ujemny.

- Stałym problemem z jakimi boryka się placówka jest zapotrzebowanie na maseczki, rękawiczki czy np. płyn do dezynfekcji. Aby zobrazować skalę problemu powiem, iż przydział środków na 2 kwartał został już wyczerpany - podkreśla Renata Konecka.

Władze Powiatu Opoczyńskiego są w stałym kontakcie z placówką w Niemojowicach.

- Robimy wszystko, żeby pracownicy i mieszkańcy byli w należyty sposób zabezpieczeni, nie zostawimy ich bez opieki. W każdym zakresie staramy się wspierać nie tylko dobrym słowem , ale również materialnie – deklaruje Starosta Marcin Baranowski.

Starosta przekazał do placówki kombinezony wielokrotnego użytku, maseczki, rękawiczki płyn do dezynfekcji. Na dzień dzisiejszy placówka jest odpowiednio zabezpieczona i gotowa na przyjęcie nowych pensjonariuszy. Wygospodarowano 2 pokoje, gdzie można przyjąć osoby na kwarantannę, a odpowiednie środki bezpieczeństwa pozwolą na sprawowanie opieki nad nowymi mieszkańcami.

- Obecnie cała nasza troska skupia się na ochronie zdrowia i życia mieszkańców domu i na bezpieczeństwie personelu. Udało się nam zorganizować szkolenie kadry pod katem zachowania bezpieczeństwa w obliczu pandemii. Szkolenie przeprowadzą Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Po zakończeniu nauki, pracownicy otrzymają stosowne certyfikaty. Następnie żołnierze rozpoczną szkolenie w DPS w Drzewicy - dodaje Wicestarosta Maria Barbara Chomicz.

źródło: Starostwo Powiatowe w Opocznie