wersja testowa serwisu

Historyczna „Baba” w Miejskim Domu Kultury w Opocznie

IMG_2055
fot. Miejski Dom Kultury w Opocznie

Za nami wyjątkowa - bo zorganizowana w sieci - „Baba Wielkanocna". Tegoroczna - 14. już edycja - odbyła się formie online. To pierwsze w historii takie wydarzenie! Relacja z finału „Baby Wielkanocnej" transmitowana była na Facebooku MDK w Opocznie w Niedzielę Palmową. 

Uroczystego powitania wszystkich, którzy z opoczyńską instytucją kultury łączyli się za pomocą Internetu, dokonał Zdzisław Miękus, dyrektor Miejskiego Domu Kultury wraz z Lucyną Wąsik, przewodniczącą Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Opoczno, którzy złożyli również najserdeczniejsze życzenia.

W kolejnej części miała miejsce prezentacja stołu świątecznego przygotowanego przez KGW z Kraśnicy, na którym znalazły się charakterystyczne dla Ziemi Opoczyńskiej potrawy. Zostały one poświęcone przez ks. dziekana Jana Serszyńskiego, z kolegiaty św. Bartłomieja, oraz ks. Łukasza Pyszczka, wikariusza parafii pw. św. Mikołaja w Libiszowie. Życzenia dla mieszkańców Gminy Opoczno w imieniu Dariusza Kosno, burmistrza Opoczna, i swoim złożył Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna.

Podczas niedzielnej „Baby" miały również miejsce podziękowania dla Kół Gospodyń Wiejskich z: Sitowej, Karwic, Wygnanowa, Bielowic, Dzielnej i Kraśnicy, zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia. Były też gratulacje dla Koła Gospodyń Wiejskich w Adamowie, świętującego jubileusz 10-lecia.

Całość zwieńczyły pieśni wielkopostne w wykonaniu zespołów śpiewaczych: Bukowianek, Kraśniczanek, Sitowianek i Wolowianek, działających pod patronatem MDK i prowadzonych przez instruktor Kamillę Biniek-Kaczorowską. 

Przypomnijmy, że niedzielny finał poprzedził cykl filmów wielkanocnych, w których opoczyńskie gospodynie prezentowały wypieki tradycyjnych bab, przygotowanie świątecznego barszczu, wykonanie tradycyjnych pisanek i palm oraz przygotowanie święconki.

Całość można obejrzeć na Facebooku MDK. Za realizację wszystkich nagrań, które pojawiły się w sieci odpowiedzialny był zespół filmowy MDK.

Linki do niedzielnej "Baby Wielkanocnej - online":
Powitanie i występ WOLOWIANEK MDK Opoczno - Baba Wielkanocna - online - część 1 | Facebook
Stół świąteczny i występ KRAŚNICZANEK
MDK Opoczno - Baba Wielkanocna - online - część 2 | Facebook
Poświęcenie pokarmów i występ SITOWIANEK
MDK Opoczno - Baba Wielkanocna - online - część 3 | Facebook
Podziękowania i występ BUKOWIANEK
MDK Opoczno - Baba Wielkanocna - online - część 4 | Facebook

źródło: MDK w Opocznie