VIII edycja Narodowego Czytania w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Żeromskiego w Opocznie już za nami. Wydarzenie miało na celu popularyzację czytelnictwa wśród uczniów, zaproszonych gości i zainteresowanych czytelników. Uczniowie w montażu słowno-muzycznym przybliżyli uczestnikom sylwetki autorów nowel oraz zapoznali słuchaczy z treścią dzieł. W ramach akcji Narodowego Czytania w całej Polsce czytano wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. W tym roku był to zbiór zatytułowany Nowele polskie.
Uroczystość poprowadził niezastąpiony Kacper Konecki z klasy III C. Uczniowie czytali: „Katarynkę" Bolesława Prusa, „Orkę" Władysława Stanisława Reymonta i Stefana Żeromskiego, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…". Są to nowele, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Powstały wczasach odległych, ale nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się dobrem człowieka, solidarnością i patriotyzmem, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.
„Katarynkę" Bolesława Prusa przepięknie przeczytali: Aleksandra Zaborowska i Maciej Wilczyński z klasy III F oraz Kinga Pancer z klasy III EG. Po lekturze przypomnieliśmy sobie utwór Jerzego Michotka „Gra katarynka".
Następnie Zuzanna Kobierska i Daria Krzysztofik z klasy III A1 i Zuzanna Smolarska z klasy III EG zachwycająco zaprezentowały „Orkę" Władysława Stanisława Reymonta. Jest taki kraj, nasza polska wieś, nasza Polska o czym ujmująco zaśpiewała nam Wiktoria Stępień z klasy II F prezentując utwór „Taki kraj"(sł. Jan Pietrzak).
Kolejną nowelę-autorstwa patrona I Liceum Ogólnokształcącego Stefana Żeromskiego- „Rozdzióbią nas kruki, wrony…" brawurowo przeczytały Marta Mędrecka i Ewa Mądrala z klasy II A. A Julia Białek z klasy II F wzruszająco zaśpiewała „Miejcie nadzieję…"(sł. Adam Asnyk).
Tegoroczna edycja Narodowego Czytania skłaniała do refleksji. Pamiętajmy o trudnej historii Polski, o literaturze, tekstach, które towarzyszyły naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny, a także szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Tak jak my szukamy teraz, bo każda epoka ma swe własne cele, a my szukamy przecież nowych, nieodkrytych dróg…A o tym zaśpiewała Małgorzata Śpiewak z klasy IIB wykonując utwór „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos"(sł. Grzegorz Tomczak).
Dziękujemy za udział w VIII edycji Narodowego Czytania.
Do zobaczenia za rok
Źródło: I LO Opoczno