wersja testowa serwisu

Interaktywne infokioski stanęły w centrum miasta. W czym nam pomogą?

kiosk1

Interaktywne infokioski stanęły w centrum miasta. Sprawdzisz na nich rozkład jazdy autobusów, ale też przejrzysz repertuar kina czy Domu Kultury Ratusz.

Cyfrowe rozwiązania wspierają zduńskowolan w korzystaniu z miejskich usług. MPK udostępniło pasażerom aplikację, dzięki której mogą na smartfonie śledzić, za ile przyjedzie ich autobus. Przez internet kupią też i skasują bilet na przejazd. Nowością są infokioski, które miasto ustawiło właśnie w centrum Zduńskiej Woli: przy przystankach autobusowych na Placu Wolności oraz przy Alei Feliksa Rajczaka, a także przy „zielonym przystanku" na ulicy Łaskiej.

– Mieszkańcy mogą na nich sprawdzić rozkład jazdy, ale znajdą tu również najważniejsze informacje o Zduńskiej Woli, o ofercie muzeum, skansenu lokomotyw czy Miejskiego Domu Kultury. Zapoznają się z repertuarem Kina Ratusz oraz zapowiedzią wydarzeń sportowych i rekreacyjnych – wyjaśnia Michalina Łagunionok, zastępca dyrektora Biura Strategii i Rozwoju Miasta. – Jest też quiz wiedzy o mieście oraz gra pamięciowa dla dzieci, które umilą oczekiwanie na przyjazd autobusu – dodaje.


Urząd zapowiada, że zakres informacji dostępnych w infokioskach będzie dostosowywał do potrzeb i oczekiwań zduńskowolan. – Będziemy sprawdzać, jakie treści cieszą się największą popularnością. Jesteśmy też otwarci na wszelkie sugestie mieszkańców – mówi Michalina Łagunionok.

Miasto ustawiło infokioski w ramach projektu „60+ smart city". – Jednym z jego celów jest wykorzystywanie nowych technologii dla usprawniania życia w mieście. Musimy jednak pamiętać, że wielu mieszkańców musi nauczyć się korzystania z tych rozwiązań. Już niedługo rozpoczniemy więc szkolenia dla seniorów. Pokażemy im nie tylko jak używać infokiosków, ale też na przykład nauczymy robić zdjęcia z wykorzystaniem drona. To nie będą więc kolejne nudne zajęcia z obsługi komputera – zapowiada Michalina Łagunionok.

Projekt „60+ smart city" to pilotażowe przedsięwzięcie, które Urząd Miasta realizuje w partnerstwie z Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Na jego realizację samorząd pozyskał środki z Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz z budżetu państwa.

Źródło: UM Zduńska Wola