W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym „Centrum Edukacji i Rozwoju" im. Św. Jana Pawła II w Opocznie odbyło się Artystyczne Spotkanie "ZROZUMIEĆ AUTYZM PRZEZ SZTUKĘ".
Autyzmu przedstawiony został przez pryzmat sztuki – pięknej, pełnej emocji i nieograniczonej wyobraźni. Sztuka ukazana została jako most łączący dwa różne światy.
Była to niezwykła konferencja, która rozpoczęła się od szczególnego wykonania utworu Michała Bajora „Nie chce więcej" przez ucznia placówki Centrum Edukacji i Rozwoju w Opocznie, będącego w spektrum autyzmu. Pełne emocji wykonanie poruszyło i zachwyciło publiczność. Gromkie brawa były wyrazem uznania, ale także ogromnym wsparciem i motywacją dla młodego człowieka.
Uczestnicy spotkania, w tym Starosta Opoczyński Marcin Baranowski oraz Sekretarz Powiatu Opoczyńskiego Magdalena Zapałacz, wysłuchali wzruszającej opowieści rodziny z Bielska-Białej - Igora Bryzka, chłopca w spektrum autyzmu oraz jego rodziców - którzy dzielili się formami przeżywania swojej codzienności i pasją do sztuki jako formy komunikacji.
W dalszej części artyści z Integracyjnego Teatru Tańca AUTentYcZni My z Olsztyna zaprezentowali spektakl" Wciąż mamy siebie", zabierając uczestników konferencji w poruszającą podróż przez emocje, relacje i siłę bliskości, pokazując i udowadniając, że taniec potrafi być językiem serca i ciała.
Sekretarz Powiatu Opoczyńskiego podkreśliła: „Najważniejsza jest akceptacja, ogromne serce, cierpliwość i miłość. Dzięki miłości i cierpliwości możemy budować zrozumienie dla osób, które mają inne postrzeganie na świat. Dzisiejsze występy pokazały jak ogromny potencjał jest w tych młodych ludziach."
Na zakończenie odbyła się niezwykła i szczera rozmowa "'Diagnoza i co dalej? Rozpacz czy akceptacja" z udziałem Pawła Burczyka – aktora i taty Wiktorii ze spektrum. Aktor podzielił się poruszającą opowieścią o codziennym życiu swojej rodziny, o wyzwaniach, ale także o małych - wielkich radościach, które towarzyszą im każdego dnia. Jego autentyczność poruszyła wszystkich obecnych.
Autyzm nie jest chorobą, ale zaburzeniem neurorozwojowym, to znaczy, że osoby autystyczne rozwijają się inaczej niż większość ludzi. Mówiąc innymi słowami, mózg osoby autystycznej działa w niestandardowy sposób od samego początku życia, a to sprawia, że cały rozwój przebiega inną ścieżką. To nie jest coś, co można wyleczyć, ale raczej część tego, kim osoba jest.
Autyzm rozumiemy jako spektrum. Oznacza to, że autyzm jest trochę inny dla każdej osoby. Osoby ze spektrum autyzmu mają bardzo różne nasilenie zachowań i cech wynikających z autyzmu.
źródło: Starostwo Powiatowe w Opocznie