wersja testowa serwisu

"Każdy liść pochłania CO2", czyli Święto Drzewa w gminie Poświętne

Zrzut-ekranu-2020-10-15-o-17.01.18

Jak co roku 10 października gmina Poświętne przyłączyła się do szerokiej, ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew i krzewów. Akcja przypomina wszystkim, że sadzenie drzew jest jednym na najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów zapobiegania niekorzystnym zmianom klimatu.

„Święto Drzewa" - to również program edukacji ekologicznej realizowany na terenie całej Polski od 2003 r., którego głównym celem jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i  podnoszenie świadomości ekologicznej Polaków, szczególnie tych najmłodszych, w  zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi, poparty konkretnymi działaniami – sadzeniem i ochroną drzew.

Do wspólnego sadzenia drzew i krzewów w ramach przeprowadzanej akcji „Święto Drzewa", przyłączyli się chętnie dyrektorzy oraz uczniowie klas pierwszych ze swoimi wychowawcami ze szkół podstawowych z terenu gminy, władze gminy Poświętne reprezentowane przez wójta Michała Franasa i kierownika Referatu Inwestycji Piotra Wronę oraz pracowników Urzędu Gminy, którzy posadzili na terenie gminy m. in.: kasztany, leszczynę, klony, modrzewie, jarzębinę, a  także różne odmiany krzewów.

Z pewnością nie udałoby się zorganizować akcji „Święto Drzewa", gdyby nie wsparcie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, reprezentowanych przez Piotra Wypycha, który przekazał na ręce wójta sadzonki młodych drzew i krzewów.

Zostały one zasadzone na terenie całej gminy przyczyniając się do zwiększenia zalesienia – zadrzewienia okolicy, a przy tym uatrakcyjnienia miejscowości oraz pobudzenia ekologicznej świadomości lokalnej społeczności. Ochrona i sadzenie drzew jest uniwersalnym przesłaniem dla każdego z nas.

- To najbardziej opłacalny, skuteczny i prosty sposób przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Gmina Poświętne nazywana jest „Zielonymi płucami" województwa łódzkiego, dlatego musimy dbać o nasz krajobraz i zaszczepić edukację ekologiczną najmłodszym mieszkańcom gminy – podkreśla wójt.

źródło: UG Poświętne