wersja testowa serwisu

Kierujący sfałszował pomiar tachografu. Mężczyźnie grozi nawet do 5 lat więzienia

240-129446

Kierujący TIR-em obywatel Turcji wpadł w ręce piotrkowskich policjantów po tym jak funkcjonariusze ITD podczas kontroli pojazdu ujawnili nieprawidłowości danych tachografu. Okazało się, że 46-latek miał w swoim pojeździe "rozwiązania" zakłócające pracę urządzenia służącego do pomiaru czasu pracy kierowcy. Za takie przestępstwo grozi kara do 5 lat więzienia.

29 kwietnia 2021 roku w godzinach popołudniowych piotrkowscy policjanci pojechali na ulicę Kleszcz, gdzie czekali już na nich inspektorzy ITD z kontrolowanym przez nich kierowcą ciężarowego dafa. Okazało się, że 46-letni obywatel Turcji przerobił czujnik ruchu tak, by fałszował dane na tachografie. W związku z tym urządzenie pokazywało, że kierowca odpoczywa, podczas gdy w rzeczywistości pojazd był w ruchu.

Kierujący tirem z przewożonym ładunkiem został zatrzymany na terenie Wolborza. Policjanci sprawdzili zapisy tachografu, wykonali oględziny i sporządzili dokumentację procesową. Zebrany przez policjantów materiał dowodowy został przekazany do prokuratury, gdzie 30 kwietnia 2021 roku 46-latek usłyszał zarzut ingerencji w prawidłowość pomiaru tachografu. Za to przestępstwo grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Uwaga! Montowanie nielegalnych urządzeń fałszujących pracę pomiarową tachografów narusza bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników dróg. Dlatego policjanci oraz inspektorzy ITD monitorują te kwestie podczas kontroli drogowych. Każda osoba decydująca się na zamontowanie takiego urządzenia musi liczyć się z odpowiedzialnością karną.

Źródło: KMP Piotrków Trybunalski