wersja testowa serwisu

Kliknął w podejrzany link, stracił pieniądze. Policjanci przestrzegają mieszkańców powiatu

komputer-praca2

Policja kolejny raz przestrzega wszystkie osoby, które korzystają z portali sprzedażowych, aby przy finalizowaniu transakcji nie otwierać otrzymanych od potencjalnych kupujących linków. Takie linki to otwarta furtka dla przestępców, aby pozbawić nas oszczędności z kont bankowych. Przekonał się o tym boleśnie mieszkaniec powiatu opoczyńskiego, który w ten sposób stracił kilkaset złotych.

Jak wstępnie ustalili przyjmujący zgłoszenie policjanci, mieszkaniec Opoczna na jednym z portali sprzedażowych umieścił ogłoszenie o sprzedaży przedmiotów. Ze sprzedającym skontaktował się „kupujący" i po krótkiej korespondencji wysłał opocznianinowi link, który rzekomo miał informować mężczyznę o wpłacie pieniędzy za zakupiony przedmiot.

- Jak nietrudno się domyślić, pod fałszywym linkiem nie było informacji o wpłacie za sprzedaż. Link ten był natomiast furtką dla przestępcy, aby mógł praktycznie bez żadnych przeszkód dostać się na konto bankowe ofiary i dokonać tam bezprawnych transakcji finansowych. Jak się okazało, przestępca wykorzystując dane, które sprzedający wypełnił w linku wypłacił z konta 27-latka kilkaset złotych - informuje asp. szt. Barbara Stępień.

Jest to kolejny przykład działania przestępców. Na oficjalnym blogu popularnego portalu sprzedażowego, możemy przeczytać, że portal nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany do sprzedaży przedmiot. Jedyną stroną, do której możemy być przekierowani podczas finalizacji płatności, jest Dotpay, za którego pośrednictwem realizowana jest wpłata.

- Kolejny raz prosimy aby zawsze weryfikować kto i co do nas pisze. Nigdy nie wpisujmy danych z karty bankowej/ kredytowej. I co najważniejsze nie klikajmy z nieznane linki do różnych stron. Pamiętajmy przestępca ma jeden cel - doprowadzić swoją ofiarę do tego aby wpisała swoje dane na fałszywej stronie i wyprowadzenia pieniędzy z konta. Pamiętajmy, że przestępca może też zaciągnąć na konto ofiary wysoki kredyt. Dlatego, jeszcze raz bardzo prosimy aby nie wpisywać swoich danych na stornach na które wchodzimy przez otrzymane linki - apelują policjanci. - Jeśli niestety dojdzie już do oszustwa, bardzo ważne jest aby jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem. Przez infolinię bankową, możesz od ręki zastrzec swoją kartę . Pracownik podpowie także jak zabezpieczyć aplikację bankową, którą mamy w swoich smartfonach. Zastrzeżona karta nie będzie działać także aplikacjach płatniczych w Google Pay i Apple Pay. Oczywiście poinformuj o całej sytuacji najbliższą jednostkę Policji.