wersja testowa serwisu

Kolejne miliony złotych dla powiatu opoczyńskiego. Tym razem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

normal_73405154b309ecc6410ae5328888fd6c8b6e8f42
fot. Starostwo Powiatowe w Opocznie

Kolejną wspaniałą informację przekazał Poseł na Sejm RP Robert Telus – Powiat Opoczyński może liczyć na ogromny „zastrzyk gotówki". Dziesiątki kilometrów gruntownie zmodernizowanych dróg, nowe chodniki, oświetlone przejścia dla pieszych, a przede wszystkim znaczna poprawa bezpieczeństwa. Rząd Pana Premiera Mateusza Morawieckiego zatwierdził w ostatnich dniach listę zadań finansowanych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

W piątek, 23 kwietnia odbyła się konferencja prasowa dotycząca przekazania ww. środków, w której uczestniczył Poseł na Sejm RP Robert Telus, Starosta Opoczyński Marcin Baranowski, Członek Zarządu Powiatu Opoczyńskiego – Michał Białek, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Opocznie - Andrzej Reszel oraz Kierownik Zespołu ds. Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Opocznie - Dariusz Kowalski.

- Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to program, który istnieje już od 3 lat. Jest to wymarzony programem dla wszystkich samorządów. Główną zaletą program jest fakt, że kwota dofinansowania do inwestycji sięga aż 80 % ! Jest to idealny program dla samorządów które, bez niego na pewno się nie zdecydowały na przeprowadzenie go – przypomniał Starosta Opoczyński Marcin Baranowski

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to wsparcie realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej.

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, środki przekazywane są na zasadach konkursowych, głównie na dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i gminnych.

Wsparcie przyznawane jest na podstawie składanych przez jednostki samorządu terytorialnego wniosków o dofinansowanie w ramach naborów przeprowadzanych na terenie każdego województwa.

9 lipca 2020 r. Wojewoda Łódzki ogłosił nabór na zadania jednoroczne, tj. na rok 2021 i zadania wieloletnie. Dofinansowania przyznawane są na drogi gminne lub powiatowe.

- Kolejny radosny dzień dla powiatu opoczyńskiego, dla rozwoju dróg które są finansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. To jest program, który jest wielkim motorem gospodarczym, ponieważ firmy będą zatrudniać ludzi i dawać utrzymanie tym którzy będą te drogi budować. Szczególnie się cieszę że mogę przekazać tutaj 2 symboliczne tablice na remont dróg dla powiatu opoczyńskiego. Są to drogi w 4 miejscowościach: Bukowiec, Sobawiny, Ziębów i Ostrów, drogi które szczególnie wymagały przeprowadzenia remontu. Cały ten program wpisuję się w program rozwoju Polski Powiatowej, bo te środki trafiają tam gdzie są najbardziej potrzebne. Dzięki temu Polska rozwija się równomiernie – powiedział Poseł na Sejm RP Robert Telus.

Dzięki Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg do Powiatu Opoczyńskiego trafią następujące środki:

Powiat Opoczyński:

  • Remont dróg powiatowych: 960 000 nr 3104E na odcinku Ziębów - Modrzew wraz ze skrzyżowaniem z drogą powiatową nr 3101E w m. Ziębów, nr 3117E w miejscowości Ostrów.
  • oRozbudowa drogi powiatowej: 5 151 030,00na odcinku Kozenin - Kłopotów. Etap II (kontynuacja zadania) Popławy - Popławy Kolonia- Kazimierzów.
  • Rozbudowa drogi powiatowej : 3 684 068,00 na odcinku Opoczno- Petrykozy. Etap IV (kontynuacja zadania) odcinki przez Parczówek i Skronina- Sędów.
  • Rozbudowa drogi powiatowej : 6 279 937,34 na odcinku Bukowiec Opoczyński- Sobawiny. Etap I odcinki przez Bukowiec Opoczyński i Sobawiny .

Gmina Opoczno: 3 076546,00

  • Rozbudowa ciągu dróg gminnych- ulicy Partyzantów, Limanowskiego i Cichej w Opocznie wraz z kanalizacją deszczową i odwodnieniem (kontynuacja zadania).

Gmina Paradyż: 3 311486,00 - Przebudowa drogi powiatowej nr 3116E i 3123E na odcinku Wielka Wola - Dorobna Wola.

Gmina Drzewica: 958 342,00 - Remont dróg gminnych, ulicy Szkolnej, ulicy Cmentarnej.

Gmina Żarnów: 683 876,80 - Przebudowa dróg wewnętrznych w miejscowości Skórkowice (ul. Cicha, Północna, Cmentarna)

Łączna kwota dotacji dla Powiatu Opoczyńskiego - bez podziału na zadania powiatowe i gminne wyniesie: 23 421 409,34 zł.

- Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg jest ogromnym impulsem rozwojowym dla naszego regionu. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu, możemy rozpocząć realizację potrzebnych i długo wyczekiwanych inwestycji drogowych. Za chwilę ogłaszamy przetargi na wykonanie tych inwestycji. Zdrowie i życie mieszkańców to nieoceniony skarb dlatego inwestujemy w ich bezpieczeństwo. Bardzo się cieszę, że możemy skorzystać z Rządowego Funduszu Dróg rozwijając nasz powiat ! – powiedział Starosta Opoczyński Marcin Baranowski.

źródło: Starostwo Powiatowe w Opocznie