Kolejny region z szansą na rozwój. MOF Tomaszów – Opoczno powołany

7
fot. S. Sołtyszewski

Z udziałem wicemarszałka województwa łódzkiego Zbigniewa Ziemby podpisane zostało międzygminne porozumienie powołujące Związek Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Tomaszów Mazowiecki – Opoczno. Kolejny MOF w naszym województwie to lepsza współpraca samorządów i szansa na szybszy rozwój.

Porozumienie zostało podpisane w środę, 26 stycznia w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Mazowieckim. Zawarli je prezydenci, burmistrzowie oraz wójtowie miast i gmin wchodzących w skład MOF, w sumie 14 samorządów: Tomaszów i Opoczno (liderzy) oraz Białaczów, Drzewica, Inowłódz, Lubochnia, Mniszków, Paradyż, Poświętne, Rokiciny, Rzeczyca, Sławno, Tomaszów Mazowiecki (gmina), Ujazd.

Miejskie Obszary Funkcjonalne zostały wskazane w przygotowanej przez Zarząd Województwa i przyjętej w zeszłym roku przez Sejmik WŁ Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030. W tym ważnym dla przyszłości naszego regionu dokumencie zostały zaproponowane cztery MOF-y. Nowe to MOF Tomaszów Mazowiecki - Opoczno, MOF Sieradz - Zduńska Wola - Łask oraz MOF Bełchatów – Piotrków Trybunalski – Radomsko. Czwartym jest istniejący wcześniej Łódzki Obszar Metropolitalny. Powstanie trzech nowych MOF-ów to wynik konsultacji podczas przygotowywania Strategii. MOF-y pozwalają korzystać z funduszy unijnych w sposób określony przez samorządy. To jedna z wielu możliwości, jakie daje samorządom Strategia.

- Na terenie naszego województwa są miasta tracące funkcje, a wśród nich wymieniane są zarówno Tomaszów Mazowiecki, jak i Opoczno. Naszym celem jest stworzenie możliwości rozwoju, by miasta tracące swoje funkcje były postrzegane jako miasta odzyskanych szans - mówił wicemarszałek Ziemba. - To od Was, samorządowców zależy, czy możliwości te wykorzystacie. Podpisanie porozumienia to pierwszy etap, bo już za chwilę kolejny - przygotowanie strategii rozwoju dla tego obszaru, czyli diagnoza problemów i wskazanie potrzeb. Wszystko po to, by jak najbardziej efektywnie skorzystać z funduszy, a co za tym idzie, aby wszyscy mieszkańcy naszego regionu mieli takie same perspektywy i możliwości zaspokajania własnych potrzeb.

Dla Miejskich Obszarów Funkcjonalnych w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 przewidziano wsparcie w postaci właśnie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Pozwolą one realizować projekty wspólne dla jednostek samorządu terytorialnego tworzących MOF-y, dotyczące między innymi rozwoju transportu publicznego łączącego miasta i gminy, poprawy stanu środowiska naturalnego, czy zwiększenia efektywności energetycznej.

Z kwoty 2 miliardów 292 mln euro, którą udało się wynegocjować dla województwa łódzkiego, ponad 16% środków zostanie przeznaczonych na ZIT-y. To około 277 mln euro na wszystkie ZIT-y w ramach MOF-ów zapisanych w Strategii Rozwoju WŁ 2030.

Do czego zobowiązali się włodarze miast i gmin wchodzących w skład MOF? M.in. do współpracy na partnerskich zasadach, do wspólnego diagnozowania problemów, a także do opracowania dokumentu strategicznego MOF Tomaszów - Opoczno do 2030 roku zawierającego Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi