wersja testowa serwisu

Kompletnie pijany rowerzysta zatrzymany przez policję, "wydmuchał" ponad 3,6 promila

policja---napis

Od 1 stycznia 2022 roku, nowy taryfikator mandatów karnych wprowadził surowe kary dla nietrzeźwych rowerzystów. Zgodnie z nowymi przepisami rowerzysta na podwójnym gazie musi się liczyć z mandatem karnym w wysokości 2,5 tys. złotych. Przekonał się o tym 41-letni mieszkaniec powiatu opoczyńskiego. Pamiętajmy, że nietrzeźwy kierujący na drodze to zagrożenie dla wszystkich użytkowników!

Każdy nietrzeźwy użytkownik drogi stwarza realne zagrożenie dla siebie i dla innych. Dotyczy to zarówno kierowców pojazdów mechanicznych, rowerzystów jak i pieszych. Rowerzysta bez względu na to czy jest trzeźwy czy po spożyciu alkoholu, w kolizji z samochodem praktycznie nie żadnych szans. Nie jest chroniony karoserią, pasami bezpieczeństwa czy poduszkami powietrznymi. Wypity alkohol zdecydowanie obniża refleks, uwagę kierującego, a wtedy nietrudno o utratę równowagi czy upadek.

We wtorek, 11 stycznia o godz. 16.20, w Zachorzowie policjanci zatrzymali do kontroli rowerzystę. Okazało się, że mężczyzna miał ponad 3,6 promila alkoholu w organizmie. W związku z tym, że od 1 stycznia br. obowiązuje nowy taryfikator mandatów karnych, nietrzeźwy 41-letni rowerzysta został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 zł.

Warto dodać, że wzrosła także kara za kierowanie rowerem w stanie po użyciu alkoholu (stężenie alkoholu w organizmie od 0,2 do 0,5 promila) . W takim przypadku kierujący jednośladem musi liczyć się z mandatem karnym w wysokości 1000 zł. Niestety pomimo naszych licznych apeli, próśb, na drodze wciąż pojawiają się kierujący na „podwójnym gazie". Pijani uczestnicy ruchu drogowego są bardzo dużym zagrożeniem bezpieczeństwa nie tylko dla siebie ale także innych uczestników ruchu drogowego.