wersja testowa serwisu

Koniec z wymianą tablic rejestracyjnych w samochodach. Ma być prościej i taniej

Koniec z wymianą tablic rejestracyjnych w samochodach. Ma być prościej i taniej

Z dniem 31 stycznia 2022 roku w życie wejdzie zmiana przepisów dotyczących tablic rejestracyjnych auta. Co dokładnie się zmieni?

Zmiana przepisów ma być udogodnieniem dla kupujących auta. Od 31 stycznia br. nie będą oni bowiem musieli zmieniać tablic rejestracyjnych po zakupie pojazdu, a co za tym idzie ponosić kosztów z tym związanych. Standardowa rejestracja nadal będzie obowiązywać, konieczne jest wymienienie dowodu rejestracyjnego, aby znajdowały się w nim aktualne dane nowego właściciela. 

- Nowy przepis umożliwia rejestrację pojazdu już w Polsce zarejestrowanego, przy pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Warunkiem jest, żeby tablice były czytelne i utrzymane w należytym stanie. To będzie oceniał pracownik dokonujący rejestracji - powiedział Rafał Pszczółkowski, Naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Brzezinach.

Brak konieczności wymiany tablic rejestracyjnych to mniej formalności, ale także oszczędności dla kierowców. 

- Koszt rejestracji pojazdu przy wydawaniu nowych tablic rejestracyjnych to 180,50 zł, a przy rejestracji z zachowaniem dotychczasowego numeru rejestracyjnego koszt spadnie do 73,50 zł - wyjaśnia Rafał Pszczółkowski.

Są jednak wyjątki. Nowe przepisy nie zwalniają z obowiązku wymiany tablic tych starego typu, czyli tzw. „czarnych" oraz tych z flagą Polski na niebieskim pasku (pozostać będą mogły tylko tzw. "unijne"). Wyjątki te oczywiście dotyczą nowego właściciela danego pojazdu.

Według Rafała Pszczółkowskiego zmiana przepisów powinna ucieszyć większość kierowców.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu

Z dniem 31 stycznia 2022 roku kierowcy będą mogli także skorzystać z możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdu osobowego. Działanie to będzie jednak dotyczyło tylko dwóch określonych przypadków.

- Pojazd osobowy będzie można wyrejestrować czasowo tylko w związku z koniecznością wykonania naprawy pojazdu, wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji, co będzie stwierdzane przy badaniu technicznym, jak również w przypadku wystąpienia szkody istotnej - podkreśla Naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Brzezinach. - Wyrejestrować pojazd będzie można tylko na okres od trzech do dwunastu miesięcy, bez możliwości przedłużenia. Następnego takiego działania będzie można dokonać nie wcześniej, niż po upływie trzech lat od dnia, w którym zakończyło się wcześniejsze czasowe wyrejestrowanie.

Wkrótce inne zmiany

Kolejne zmiany mają nastąpić we wrześniu 2022 roku. Wtedy nieobowiązkowe mają być także naklejki z numerem rejestracyjnym na szybę auta oraz karty pojazdu, ale tak jak podkreślamy, ma to nastąpić dopiero za kilka miesięcy, we wrześniu br.