wersja testowa serwisu

Koronawirus: Pod Opocznem powstał mobilny punkt Drive-Thru

Untitled
fot. 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej / Starostwo Powiatowe w Opocznie

W Ostrowie na drodze w kierunku Żarnowa (powiat opoczyński), widać od dziś drogowskaz oraz żołnierzy, którzy kierują do mobilnego Punktu "drive-thru". Oznacza to, że podczas badania na obecność koronawirusa pacjent pozostaje cały czas w swoim samochodzie, ograniczając do minimum kontakty międzyludzkie, tak istotne w czasie panującej epidemii.

Utworzenie i funkcjonowanie Punktu ''drive-thru" było możliwe dzięki środkom rządowym przy udziale Wojewody Łódzkiego. Potrzeba zorganizowana mobilnego punktu pobrań zrodziła po konsultacjach z Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem oraz Wiceministrem Wojciechem Skurkiewiczem. W rozmowach wzięli udział Starosta Opoczyński oraz Poseł na Sejm Robert Telus.

- Zorganizowanie punktu testowego COVID-19 typu ''drive-thru" ma na celu zmaksymalizowanie efektów w walce z koronawirusem. Stwarzając takie rozwiązania, odciążamy izby przyjęć oraz zmniejszamy ryzyko zakażenia pacjentów, którzy zgłaszają się z innymi dolegliwościami– mówi Poseł na Sejm Robert Telus.

Należy pamiętać, że z usług punktu będą mogli skorzystać wyłącznie pacjenci, którzy wcześniej zostali zarejestrowani i zakwalifikowani do badania. Kwalifikacja odbywa się po konsultacji telefonicznej z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Opocznie.

Pacjent, który zaobserwował u siebie niepokojące objawy: podwyższoną temperaturę ciała (powyżej 38 C), utratę węchu i smaku, kaszel i przypuszcza że może być zakażony koronawirusem SARS-CoV-2 powinien skontaktować się Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Podczas rozmowy operator zada kilka pytań i na ich podstawie zakwalifikuje do wykonania testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Osoba zakwalifikowana do badania przyjeżdża do punktu "drive-thru", które znajduje się w Ostrowie( droga na Żarnów). Wjazd możliwy jest wyłącznie dla aut osobowych. Pacjenci, którzy zdecydują się na inną formę transportu (rower, komunikacja miejska, pieszo itd.), nie zostaną dopuszczeni do badania.

Należy mieć przy sobie dokument tożsamości z numerem PESEL. Następnie zostanie wykonany pomiar temperatury i pobrany wymaz, który jest bezpieczną, standardową procedurą medyczną.

Pobrany i zabezpieczony materiał zostanie przekazany do laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi celem wykonania badania molekularnego. Badanie metodą RT-PCR pozwala stwierdzić obecność materiału genetycznego wirusa w badanej próbie, co pozwala określić czy pacjent jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2.

Po pobraniu wymazu pacjent wraca do domu, gdzie czeka na wynik, który przekaże mu telefonicznie pracownik Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Inicjatywę utworzenia mobilnej izby przyjęć w tak krótkim czasie, bardzo pozytywnie ocenia oraz wspiera Starostwo Powiatowe.

- Takie rozwiązanie pozwoli na przyspieszenie poboru materiału do badań molekularnych oraz przyczyni się do zmniejszenia ryzyka zakażenia wśród innych pacjentów – wyjaśnia Starosta Marcin Baranowski.

Zorganizowanie punktu nie byłoby możliwe dzięki nie wsparcie 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 5 Tarnogórskiego Pułku Chemicznego.

W Ostrowie do najbliższej soboty (09.05.2020) stacjonować będzie 30 żołnierzy, którzy wykonywać będą 50 testów dziennie. Jak zaznacza Dowódca 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Paweł Wiktorowicz, jeśli zajdzie potrzeba, liczba robionych testów może zwiększyć się w ciągu doby aż czterokrotnie.

źródło: Starostwo Powiatowe w Opocznie

Zobacz zdjęcia: