wersja testowa serwisu

Mateusz Morawiecki: Nowe ograniczenia dotyczące przemieszczania się i zgromadzeń

Mateusz Morawiecki: Nowe ograniczenia dotyczące przemieszczania się i zgromadzeń
(fot. Adam Guz KPRM)

Trwa konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Zdrowia, Łukasza Szumowskiego. Podczas niej przekazano informacje o nowych obostrzeniach wprowadzonych przez rząd.

Mateusz Morawiecki konferencję rozpoczął, tradycyjnie już, od podziękowań dla wszystkich, którzy się nami opiekują oraz dla tych, którzy umożliwiają nam dostęp do niezbędnych artykułów.

- Za nami kolejny tydzień ograniczeń w życiu zawodowym i prywatnym, dla wielu bardzo ciężki tydzień. Mamy bardzo dobre współczynniki i przestrzegamy wszystkich norm, reguł i regulacji, które do tej pory wdrożyliśmy. Dziękuję też wolontariuszom pomagającym grupie największego ryzyka - powiedział Prezes Rady Ministrów.

Premier przekazał także informacje o nowych obostrzeniach i ograniczeniach wprowadzonych przez rząd.

- Dzisiaj chcemy przedstawić nowe ograniczenia, które są niezbędne by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Siła gospodarcza państw to za mało. Musi być dobra organizacja i społeczne zrozumienie zasad, by zapanować nad rozprzestrzenianiem się wirusa - powiedział Mateusz Morawiecki.

W myśl nowego zarządzenia, ograniczono do minimum przemieszczanie się. Wychodzić można tylko w przypadku, gdy chcemy udać się do pracy, sklepu, lekarza czy apteki.

- Ograniczamy wychodzenie z domu do wyjść do pracy, sklepu czy wyjść w związku z zaspokajaniem niezbędnych potrzeb. Bądźmy rozsądni i uratujmy swoje zdrowie i życie. Ograniczmy nasze wyjścia do minimum. Bardzo proszę zostańmy w domu - dodał Minister Łukasz Szumowski.

Wprowadzono również ograniczenia dotyczące komunikacji publicznej, gdzie dopuszczalna liczba pasażerów to miejsca siedzące podzielone przez dwa. Nie może być tłoku, musi być dystans.

- Zostawmy te środki dla osób, które muszą udać się do zakładu pracy czy do sklepu - powiedział Premier.

Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z członkami najbliższej rodziny, a także z osobami, z którymi pozostajesz w stałym pożyciu. W innym przypadku, w jednym miejscu mogą być tylko dwie osoby.

W mocy pozostają wszystkie dotychczasowe ograniczenia, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

- Jeśli nie ograniczymy naszych kontaktów do minimum to nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy większej liczby ludzkich żyć. Wiem że jest trudno, ale proszę o jeszcze większe ograniczenia - dodał Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia.

Nowe ograniczenia mają obowiązywać od dzisiaj (24 marca) do soboty, 11 kwietnia.