Najważniejsze wideo w eop24

Mgła nie odpuszcza. Pamiętaj o tych zasadach wyjeżdżając w trasę!

64-385765
Policja

Od kilku już dni nad całym łódzkim regionym na dobre rozciągnęły się mgły. Te są zwłaszcza uciążliwe dla kierowców i pieszych - obie grupy uczestników ruchu drogowego w takich okolicznościach muszą zachować wzmożoną czujność. Warto o odpowiednie wyposażenie się w elementy odblaskowe, prawidłowe korzystanie ze świateł i wstrzemięźliwość w użytkowaniu pedału gazu.

Dlaczego mgła jest tak niebezpieczna? Bo to zawiesina drobnych kropelek wody w powietrzu, która nie tylko tworzy swoistą zasłonę, utrudniając widoczność, ale też znacząco wpływa m.in na drogę hamowania - ta po prostu się wydłuża. W takich warunkach nawet przy niewielkiej prędkości pojazd potrzebuje znacznie więcej miejsca, aby się zatrzymać. Przy zamgleniu wzrasta też ryzyko wpadnięcia w poślizg, bo nierzadko się zdarza, że mgłom towarzyszy znaczny spadek temperatury, wtedy opadająca woda staje się szadzią. 

Jak bezpiecznie jeździć w mgłę?

Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze w czasie mgły, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • zmień prędkość - dostosuj ją do panujących warunków. Im gęstsza mgła, tym wolniej powinieneś jechać.
  • zachowaj bezpieczny odstęp: Zwiększ odległość od poprzedzającego pojazdu, aby mieć więcej czasu na reakcję.
  • unikaj gwałtownych manewrów: Hamowanie, przyspieszanie czy zmiana pasa ruchu powinny być wykonywane płynnie i ostrożnie.
  • włącz światła przeciwmgłowe. Światła przeciwmgłowe poprawiają widoczność i ułatwiają dostrzeżenie Twojego pojazdu przez innych kierowców. Pamiętaj, że światła przeciwmgłowe tylne należy włączyć tylko przy bardzo ograniczonej widoczności, poniżej 50 metrów. Te światła pomagają lepiej widzieć drogę i być widocznym dla innych kierowców, ale... Oślepiają też innych kierowców, więc po pierwsze, pamiętajmy o ich wyłączeniu, gdy warunki się poprawią. Po drugie, jeżeli jedzie za nami inny pojazd/pojazdy możemy zrezygnować z używania tylnych świateł przeciwmgłowych, by nie szkodzić kierowcy tuż za nami. Tą samązasadę stosujmy, gdy jedziemy za jakimś autem. Jednym słowem: reagujmy stosownie do potrzeby i używajmy tej sekwencji świateł, by być dobrze widocznymi na drodze, ale nie szkodzić innym uczestnikom.
  • światła mijania - zawsze korzystaj z nich podczas jazdy we mgle. Nie włączaj świateł drogowych (tzw. długich), ponieważ odbijają się od mgły, co może jeszcze bardziej utrudnić widoczność.
  • światła awaryjne – wbrew powszechnemu przekonaniu, nie używaj świateł awaryjnych podczas jazdy we mgle. Służą one wyłącznie do sygnalizowania sytuacji awaryjnych, np. postoju na drodze.
  • pamiętajmy też o tym, że brak odpowiedniego oświetlenia w danych warunkach atmosferycznych grozi mandatem karnym - kierującemu grozi mandat w wysokości 200 zł. Dodatkowo na jego konto kierowcy trafią 2 punkty. Z kolei używanie tylnych i przednich świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza grozi mandatem w wysokości 100 zł i 2 pkt karnych


Piesi i rowerzyści – bądźcie widoczni!

Nie tylko kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność w czasie mgły. Piesi i rowerzyści również powinni dostosować swoje zachowanie do warunków atmosferycznych. Noszenie odblasków i oświetlenie roweru są niezbędne, aby zwiększyć swoją widoczność.