wersja testowa serwisu

Międzynarodowy certyfikat dla uczniów z Żeromskiego

normal_9ad589caf81c68c0390a16fa95f8a383c9e067d9

13 sierpnia 2020 roku zainteresowani uczniowie Liceum im. Żeromskiego w Opocznie wzięli udział w międzynarodowym webinarium z Waszyngtonu zorganizowanym, w ramach Citizen Science, przez Earth Day Network.

Wśród panelistów znaleźli się: Kathleen Rogers reprezentująca Earth Day Network, Anne Bowser z Wilson Center, Landon Van Dyke z Departamentu Stanu USA, Sam Droege - U.S. Geological Survey. Celem seminarium prowadzonego przez aplikację Zoom było włączenie przedstawicieli różnych zawodów w badania naukowe mające na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla środowiska i zdrowia ludzi, promowanie zasad zrównoważonego rozwoju.

Była to swego rodzaju kontynuacja działań podjętych 22 kwietnia br. w ramach 50. Międzynarodowego Dnia Ziemi. W tym roku był on obchodzony w formie zdalnej, ale niezwykle rozbudowanej. Uczniowie Liceum im. Żeromskiego, wraz z młodzieżą z całego kraju, uczestniczyli w wirtualnych warsztatach zorganizowanych przez Ministerstwo Klimatu.

Podczas spotkania odbył się wideoczat z Ministrem Klimatu panem Michałem Kurtyką oraz warsztaty on-line z ekspertami: dr Mariuszem Gogólem (wykład „Zrozumieć globalne ocieplenie – mechanizm i konsekwencje"), dr Tomaszem Rożkiem (wykład: „OZE. Skąd mamy prąd?") i Szymonem Chałupką (twórcą kanału „Filmujemy!"; pan Szymon pokazał uczniom jak zwykłym telefonem komórkowym nakręcić profesjonalny film).

Tematyka związana z ochroną środowiska, prowadzeniem działań stanowiących ratunek dla Ziemi jest naszym uczniom szczególnie bliska, dlatego chętnie biorą oni udział w inicjatywach o tym charakterze.

Opisane wydarzenia to nie tylko poszerzanie wiedzy z zakresu ekorozwoju, to również doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem obcym, zachowania, stawiania pytań.

Ukoronowaniem tych wydarzeń było wręczenie Liceum im. Żeromskiego międzynarodowego certyfikatu. Tylko szkoły podejmujące kreatywne inicjatywy nagrodzono tym dokumentem.

Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy swoją postawą potwierdzają, że „choćbyśmy cały świat przemierzyli w poszukiwaniu piękna, nie znajdziemy go nigdzie, jeśli nie nosimy go w sobie".

źródło: Starostwo Powiatowe w Opocznie