wersja testowa serwisu

Muzeum w Łowiczu wyda wzornik wycinanek łowickich

16531

Już wkrótce Muzeum w Łowiczu wyda bardzo ciekawą publikację: Wzornik wycinanek łowickich. Promocja planowana jest na koniec 2020 roku.

Dzięki publikacji będzie można poznać historię łowickiej wycinanki, a co najważniejsze samemu stworzyć krok po kroku dzieło ludowej sztuki. We wzorniku umieszczone zostaną szablony do wykonania wszystkich typów tradycyjnych wycinanek: koder, gwiozd i tasiemek pochodzących z bogatych zbiorów Muzeum w Łowiczu. Na podstawie wzornika można będzie także wykonać wycinankowe karty pocztowe zaprojektowane przez współczesne wycinankarki.

Wzornik to nie lada gratka dla miłośników sztuki ludowej szukających artystycznych wyzwań.

Jego wielkim atutem są walory edukacyjne. Publikacja wydana w polsko-angielskiej wersji językowej może być niezwykle pomocnym narzędziem m.in. dla nauczycieli, bibliotekarzy, muzealników i regionalistów w prowadzeniu zajęć dotyczących edukacji regionalnej i artystycznej.

Wydawnictwo jest jednym z działań realizowanych przez Muzeum w Łowiczu w ramach projektu „Wycinanka łowicka – animacja, integracja, kreacja", który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, z programu Kultura Ludowa i Tradycyjna na 2020 r.

Część nakładu finansowana jest z budżetu Gminy Miasta Łowicza.

Obok wzornika zrealizowane zostaną także prelekcje i warsztaty oraz akcja pt. „Wycinanka na święta dla seniora".

źródło: Starostwo Powiatowe w Łowiczu