wersja testowa serwisu

Narodowe Czytanie 2021 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sławnie

2_5

Kolejny raz Gminna Biblioteka Publiczna w Sławnie włączyła się w Ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Jej głównym celem jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa, jak również promowanie literatury polskiej i wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości.

W tym roku wspólną lekturą była "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Do Gminnej Biblioteki Publicznej w Sławnie przybyli uczniowie klasy VII i VIII z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sławnie by wspólnie czytać fragmenty „Moralności Pani Dulskiej". W czytaniu fragmentów utworu udział wzięli, uczniowie, nauczycielka Beata Błaszczyk, Renata Jakubczyk Inspektor ds. Oświaty w UG Sławno oraz kierownik GBP Zuzanna Broszczyk. Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej to tragifarsa, łącząca elementy komedii oraz tragedii. Swoją prapremierę miała w 1906 roku w Krakowie.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, a w 2020 Balladyna Juliusza Słowackiego.

źródło: UG Sławno