wersja testowa serwisu

Narodowe czytanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Białaczowie

241177759_401314838086934_5472783494561304058_n
fot. UG Białaczów

W poniedziałek, 6 września w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Białaczowie odbyło się spotkanie w ramach akcji Narodowe Czytanie.

Lekturą X jubileuszowej edycji była „Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Akcja ta popularyzuje czytelnictwo, udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, która nas gromadzi i jednoczy wokół wspólnych wartości i celów.

„Moralność pani Dulskiej" to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna" weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.

W tegorocznej edycji Narodowego Czytania udział wzięli: Wójt Gminy Białaczów-Barbara Goworek, Przewodnicząca Rady Gminy Białaczów-Elżbieta Lasota, Kierownik Domu Dziennego Pobytu "Senior-WIGOR" w Miedznej Drewnianej-Magdalena Pytlos wraz z uczestnikami, Sołtys Sołectwa Białaczów-Bożena Zielińska, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Białaczowie-Ewa Tatarzyńska wraz z członkiniami.

źródło: UG Białaczów