wersja testowa serwisu

Niebezpiecznie w Soczówkach. Nieprawidłowe wyprzedzanie doprowadziło do kolizji. Policjanci przypominają zasady

Policja3

Zarówno policjanci, jak i instruktorzy jazdy, wyprzedzanie pojazdów traktują jako jeden z trudniejszych manewrów na drodze. Chwila nieuwagi może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków.

Wczoraj (17 lutego) w Soczówkach przekonał się o tym kierowca Seata, który nieprawidłowo wyprzedzając doprowadził do zderzenia z kierującą Volkswagenem Passatem. Na szczęście w wyniku zderzenia nikt nie ucierpiał.

Jak prawidłowo wyprzedzać? Policjanci przypominają.

Najważniejsze jest to aby upewnić się czy wyprzedzanie w danym miejscu jest dozwolone oraz w pełni bezpieczne. 

Należy pamiętać, że jeśli w trakcie wyprzedzania istnieje ryzyko wjechania na podwójną linię ciągłą, powierzchnię wyłączoną z ruchu lub wyprzedzanie może doprowadzić do znacznego przekroczenia prędkości wówczas zaleca się aby wyprzedzanie przerwać i wykonać je w innym bezpiecznym miejscu.

Oczywiście przed wyprzedzeniem innego pojazdu należy upewnić się, że mamy odpowiedni odcinek prostej drogi, upewnić się czy przed nami nie jedzie wiele aut. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ kolumna jadących aut może znacząco wydłużyć sam manewr wyprzedzania, które z zasady ma być manewrem zdecydowanym i krótkim.

Istotną rolę przy bezpiecznym wyprzedzaniu pełni także pogoda. Opady atmosferyczne, zamglenia, a nawet intensywne nawiewy chociażby z pól, mogą wpłynąć na prawidłową ocenę sytuacji na drodze i oszacowanie odległości.

Każdy kierowca powinien pamiętać, że zanim zaczniemy wyprzedzać musimy zająć odpowiednią pozycję na drodze. Najważniejsze, by nie podjeżdżać za blisko do auta, które chcemy wyprzedzić, bo to ogranicza pole widzenia do minimum i nie zauważymy w porę samochodu, który jedzie z przeciwka. Dodatkowo taka pozycja na drodze uniemożliwi nabranie odpowiedniej prędkości. No i oczywiście co ważne.. Jadąc zbyt blisko pojazdu, który chcemy wyprzedzić narażamy się na stłuczkę z nim, w sytuacji gdy ten gwałtownie zahamuje.

W związku z tym zachowanie odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu jest kluczowe, bo pozwala kierowcy na dokładne sprawdzenie czy wyprzedzanie jest bezpieczne.

źródło: KPP w Opocznie