Tworzą rękodzieła, przygotowują ekologiczne pokazy mody i wspólnie gotują. Biorą udział w przedstawieniach, balach i wycieczkach. Korzystają z zabiegów fizjoterapeutycznych oraz ćwiczeń rehabilitacyjnych. W Środowiskowym Domu Samopomocy w Olszowcu bezpieczną przystań znalazło 60 osób z niepełnosprawnościami, przewlekle chorych, zzaburzeniami psychicznymi, upośledzonych umysłowo z gminy Sławno oraz okolic.
Teraz miejsce to przejdzie gruntowny gruntowną modernizację. Dzięki 2,5 mln zł dofinansowania z PFRON przekazanemu przez Samorząd Województwa Łódzkiego dobudowany zostanie także nowy budynek, w którym odbywać się będzie rehabilitacja. Obiekt będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
- Po rozbudowie na stały pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy Olszowcu będzie mogło liczyć 78 osób. Natomiast 220 osób tygodniowo będzie mogło odbyć w tym ośrodku rehabilitację – podkreślał Artur Ostrowski, członek zarządu województwa łódzkiego.
Dzięki rozbudowie obiektu mieszkańcy gminy Sławno i okolic będą mieć jeszcze lepszy dostęp do specjalistycznych usług, w tym terapii.
- Takie miejsca są bardzo potrzebne. Mam 79 lat. Codziennie tutaj śpiewamy, modlimy się. Opiekunki wiedzą jakie kto ma uzdolnienia i nam pomagają na co dzień wykorzystywać swoje talenty – opowiadała Danuta Stępień, podopieczna Środowiskowego Domu Samopomocy w Olszowcu. – Najważniejsze, że nie jesteśmy tutaj samotni.
Jedną z najstarszych podopiecznych jest Genowefa Ziółkowska. - Mam 84 lata. Bardzo mi się tutaj podoba. Mój mąż umarł trzy lata temu. Byłabym sama w domu, gdyby nie to miejsce – opowiada pani Genowefa. – Tutaj mamy rozrywkę, można porozmawiać z innymi tak od serca. Są obiady. W domu to nawet nie chciałoby mi się gotować tylko dla siebie, pewnie żyłabym tylko na kanapkach.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Olszowcu prowadzi od grudnia 2007 roku Stowarzyszenie Centrum Wspierania Inicjatyw. Oprócz rehabilitacji leczniczej odbywają się tutajtakże zajęcia terapeutyczne, kulinarne, informatyczne, zaradności życiowej, rękodzielnicze, terapii ruchem, muzykoterapii i ergoterapii. - Organizowane są spotkania z psychoterapii i socjoterapii oraz konsultacje psychiatryczne, imprezy integracyjne i rekreacyjne - mówiła Jolanta Kubiak, prezes Stowarzyszenia Centrum Wspierania Inicjatyw.
W sumie na prace budowlane w budynkach służących rehabilitacji w naszym regionie Samorząd Województwa Łódzkiego przeznaczył ze środków PFRON 7 mln zł. Dotacja trafi do 14 podmiotów w powiecie sieradzkim, łęczyckim, wieruszowskim, radomszczańskim, zduńskowolskim, pabianickim, tomaszowskim, wieluńskim, brzezińskim oraz do Łodzi. Wymieniona zostanie m.in. winda w filii Domu Pomocy Społecznej w Rożdżałach w powiecie sieradzkim. Dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami przystosowane zostanie wejście do budynku Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Łódzkiego. Powstaną nowe pomieszczenia w Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie w powiecie wieluńskim. Natomiast w Brzezinach przy boiskach Zespołu Szkół Ponadpodstawowych wykonany zostanie podjazd dla osób z niepełnosprawnościami.
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego