O cyberzagrożeniach w opoczyńskim "ekonomie"

270-182740
fot. KPP w Opocznie

Na zaproszenie dyrekcji Zespołu Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica w Opocznie, policjanci opoczyńskiej komendy, rozmawiali z młodzieżą na temat zagrożeń jakie niesie za sobą internetowy hejt. Spotkania odbywały się w ramach szkolnego tygodnia przeciwdziałania cyberprzemocy.

Uczniowie opoczyńskiego „Ekonoma" mieli możliwość uczestniczyć w spotkaniach z asp. szt. Barbarą Stępień oraz asp. Sławomirem Kochanowskim, policjantami, którzy na co dzień m.in. zajmują się profilaktyką i prewencją kryminalną.

- Zajęcia prowadzone były w formie panelu edukacyjnego z zakresu bezpiecznego użytkowania technologii informacyjno komputerowych i cyberprzemocy. Spotkania miały za zadanie przybliżenie zagrożeń, pojawiających się w Internecie - mówi asp.sztab. Barbara Stępień​.

Policjanci przedstawili uczniom zjawisko cyberprzemocy, przestępczości internetowej, zasad zachowania bezpieczeństwa i prywatności podczas korzystania z komputera i sieci internetowej. Funkcjonariusze poruszyli również kwestię odpowiedzialności prawnej, którą ponoszą osoby dopuszczające się przestępstw w sieci. 

Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem młodzieży, która aktywnie brała w nich udział. Wspólnie z uczniami policjanci omówili zjawisko hejtu oraz mowy nienawiści. Ważnym elementem rozmów było wskazanie właściwej reakcji młodzieży na różnego rodzaju agresję w Internecie np.: wulgarne, wrogie komentarze ze strony pozornie anonimowych osób. Policjanci zwrócili uwagę na niezwykle ważny aspekt takich zachowań, czyli na potencjalne często tragiczne skutki takich wpisów. 

- Z rozmów z młodzieżą wynika, że większość uczniów miała niestety już kontakt z taką formą agresji. Najczęściej spotykali się z takimi sytuacjami w prywatnych grupach na portalach społecznościowych czy forach internetowych - dodaje asp.sztab. Barbara Stępień​.

Ideą spotkania z młodzieżą było nie tylko wskazywanie, jakie czyny mogą stanowić przestępstwo i za jakie zachowania może grozić odpowiedzialność prawna, ale przede wszystkim, w jaki sposób chronić się przed nimi, jak chronić siebie i swoją prywatność przed internetowymi przestępcami.