„Opoczyńskie drogi do niepodległości” w miejscowym Muzeum

DSC_0889
fot. Muzeum Regionalne w Opocznie

13 listopada w Muzeum Regionalnym w Opocznie została otwarta wystawa czasowa zatytułowana „Opoczyńskie drogi do niepodległości". Wydarzenie wpisało się w tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości. 

W otwarciu uczestniczył zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa w Opocznie Jerzy Misiurski a także młodzież z Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opocznie. Gościem honorowym była natomiast Pani Françoise Kozerawski – mieszkająca na stałe we Francji, przedstawicielka znamienitego opoczyńskiego rodu Kozerawskich.

Françoise Kozerawski przekazała do zbiorów Muzeum Regionalnego w Opocznie cenny eksponat w postaci skrzyni transportowej, należącej do wywodzącego się z Opoczna Alberta Kozerawskiego, który w 1917 r. brał udział w formowaniu we Francji „Błękitnej Armii" gen. Józefa Hallera. Albert Kozerawski był dowódcą pierwszego batalionu. Zgodnie z rodzinnymi przekazami, prezentowana na nowootwartej ekspozycji skrzynia towarzyszyła mu na całym szlaku bojowym „Błękitnej Armii". Jej droga do opoczyńskiego Muzeum prowadziła przez Hiszpanię i Francję, gdzie przez kilkadziesiąt lat była pieczołowicie przechowywana w zbiorach rodziny Kozerawskich.

Dyrektor Muzeum Adam Grabowski przybliżył zebranym najważniejsze zagadnienia ekspozycji. Opowiedział o działaniach I wojny światowej w regionie opoczyńskim i najważniejszych postaciach związanych z procesem odzyskiwania niepodległości, które działały na terenie Opoczna – między innymi Stefana Janasa czy rtm. Henryka Mieroszewskiego.

źródło: Muzeum Regionalne w Opocznie