wersja testowa serwisu

Otrzymali pierwszy dokument uprawniający do poruszania się po drogach

270-13121_20210610-064958_1
fot. KPP w Opocznie

Po wielu miesiącach przygotowań, uczniowie Szkół Podstawowych w: Januszewicach, Modrzewiu, Bukowcu Opoczyńskim, Białaczowie Miedznej Drewnianej, przystąpili do egzaminu praktycznego na kartę rowerową.

Pod czujnym okiem specjalistów z Wydziału Ruchu Drogowego opoczyńskiej komendy, w obecności przedstawicieli Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim kartę rowerową uzyskało kilkudziesięciu uczniów.

Przy okazji spotkania policjanci oraz pracownik WORD rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie podczas wakacji. Szczególną uwagę zwrócili na bezpieczeństwo na drodze oraz podczas letniego wypoczynku. Aby przystąpić do egzaminu na kartę rowerową należy mieć ukończone 10 lat. Egzamin jaki zdają uczestnicy składa się z dwóch części.

Pierwsza jest sprawdzana wiedza teoretyczna z m.in zakresu:

  • budowy i obowiązkowego wyposażenia roweru,
  • pieszy jako uczestnik ruchu drogowego,
  • manewry kierującego rowerem,
  • poruszanie się pieszych po drogach,
  • znaki drogowe pionowe i poziome,
  • włączanie się do ruchu,
  • pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniach: równorzędnych, z sygnalizacją świetlną, na rondzie "reguła prawej ręki",
  • pojazdy uprzywilejowane na drodze,
  • podstawy pierwszej pomocy

Jak widać zakres wiedzy jest ogromny i aby to wszystko opanować potrzeba wielu godzin nauki. Dzieci przygotowują się do egzaminu w trakcie trwania roku szkolonego. Po zdaniu części teoretycznej uczestnicy przechodzą do następnego etapu, jakim jest egzamin praktyczny. Ta część odbywa się w obecności osób posiadających specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego. Może to być nauczyciel, policjant, egzaminator albo instruktor. W szkołach z terenu powiatu opoczyńskiego, uczniów egzaminowali policjanci opoczyńskiej drogówki od czujnym okiem przedstawicieli WORD w Piotrkowie Tryb.

- Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy zdobycia pierwszego dokumentu uprawniającego do poruszania się po drogach. Wierzymy, że zdobyta widza i umiejętności przydadzą się młodym rowerzystom. Wszystkim życzymy bezpiecznych wycieczek rowerowych i wspaniałych wakacji - mówi asp. szt. Barbara Stępień z KPP w Opocznie.

Zobacz zdjęcia: