wersja testowa serwisu

Pakiet "Pomoc dla firm". Miasto wspiera lokalny biznes

Pakiet Pomoc dla firm. Miasto wspiera lokalny biznes

Miasto przygotowało program wsparcia dla przedsiębiorców, którzy ponoszą straty w związku z epidemią koronawirusa. Dotyczy on lokalnych podatków i opłat oraz czynszów za lokale miejskie. Opracowaliśmy praktyczny przewodnik dla właścicieli firm prowadzących działalność w Zduńskiej Woli. Zobacz, na jakie wsparcie możesz liczyć!

PODATKI I OPŁATY LOKALNE

Do kasy miasta firmy płacą głównie podatek od nieruchomości i opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego. Choć to kwoty niewielkie w porównaniu z odprowadzanymi do budżetu państwa podatkami VAT, PIT czy CIT oraz składkami ZUS, w tym trudnym momencie postanowiliśmy wprowadzić ulgi w opłatach samorządowych dla tych zduńskowolskich przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa.

 1. Podatek od nieruchomości i podatek od środków transportowych
  Jeśli Twoja firma poniosła straty w związku z epidemią koronawirusa, możesz wystąpić o odroczenie płatności podatku od nieruchomości, rozłożenie go na raty lub umorzenie odsetek od zaległości podatkowych.
 2. Opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego
  Jeśli Twoja firma poniosła straty w związku z epidemią koronawirusa, możesz także wystąpić o odroczenie terminu płatności opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego.
 3. Opłata za zajęcie pasa drogowego
  Jeśli Twoja firma poniosła straty w związku z epidemią koronawirusa, możesz wystąpić o odroczenie opłaty za zajęcie pasa drogowego lub rozłożenie jej na raty. W indywidualnych wypadkach istnieje możliwość umorzenia zaległości.


Jeśli chcesz ubiegać się o pomoc, napisz i złóż wniosek. Dołącz do niego:

 • oświadczenie o uzyskaniu lub nieuzyskaniu pomocy de minimis w roku bieżącym i dwóch latach poprzedzających,
 • formularz informacji przy ubieganiu się o pomoc de minimis – POBIERZ WZÓR,
 • sprawozdanie finansowe za okres 3 ostatnich lat obrotowych (np. zestawienie przychodów, rozchodów),
 • dokumenty finansowe za I kwartał 2020 roku lub inne dokumenty obrazujące spadek obrotów.


Wniosek możesz złożyć w następujący sposób:


Masz pytania, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania!

 • tel. 43 825 02 59 lub 43 825 02 34,
 • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

CZYNSZE ZA LOKALE MIEJSKIE

Wsparciem postanowiliśmy też objąć właścicieli firm, którzy prowadzą działalność w lokalach wynajmowanych z zasobów miasta, np. od TBS „Złotnicki". W tym przypadku wysokość ulg uzależniona jest od tego, czy przedsiębiorca musiał w okresie zagrożenia epidemii zawiesić działalność. Jeśli prowadzisz firmę w lokalu miejskim, sprawdź, która sytuacja dotyczy Twojej firmy.

 1. Jeśli musiałeś zamknąć swoją firmę zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. (dotyczy to m.in. restauracji, barów, hoteli, organizatorów konferencji, siłowni, klubów fitness – pełna lista w załączeniu), przysługuje Ci pełne zwolnienie z czynszu od dn. 14 marca 2020 r. do dnia odwołania zakazu. Zwolnienie nie obejmuje opłat za media.
 2. Jeśli prowadzisz działalność inną niż wymieniona w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r., a więc nie miałeś obowiązku zamykania firmy, ale zrobiłeś to z innych powodów związanych z epidemią koronowisrusa, przysługuje Ci ulga do 75% w płatności czynszu od dnia zamknięcia do dnia odwołania wprowadzonych stanów związanych z epidemią. Zwolnienie nie obejmuje opłat za media.
 3. 3. Jeśli nie zamknąłeś firmy na czas epidemii, ale odnotowała ona w marcu 2020 r. co najmniej 50-procentowy spadek obrotów w stosunku do lutego 2020 r., przysługuje Ci ulga do 50% w płatności czynszu za marzec 2020 r. z możliwością przedłużenia ulgi na kolejne dwa miesiące, ale nie dłużej niż do odwołania wprowadzonych stanów związanych z epidemią. Zwolnienie nie obejmuje opłat za media.

Zobacz, jaka działalność została objęta zakazem w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. – POBIERZ

Jeśli chcesz ubiegać się o pomoc, napisz i złóż wniosek. Dołącz do niego:

 • dokumenty finansowe za I kwartał 2020 roku lub inne dokumenty obrazujące spadek obrotów.


Wniosek możesz złożyć w następujący sposób:

 • pocztą na adres: Towarzystwo Budownictwa Społecznego „ZŁOTNICKI" spółka z o.o. , ul. Kościelna 8, 98-220 Zduńska Wola,
 • w siedzibie spółki przy ul. Kościelnej 8.


Masz pytania, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania!

 • tel. 608 021 575 lub 43 823 24 49,
 • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

POBIERZ PAKIET INFORMACYJNY W FORMACIE PDF

Źródło: UM Zduńska Wola