wersja testowa serwisu

Policjanci apelują: Nie otwieraj podejrzanych linków!

anonymous-4165613_1280

Kolejny mieszkaniec powiatu opoczyńskiego padł ofiarą oszustwa internetowego. Mężczyzna kliknął w nadesłany link, celem sfinalizowania transakcji na portalu aukcyjnym. Oszust uzyskał w ten sposób wszelkie informacje potrzebne, aby wyciągnąć z konta kilka tysięcy złotych.

Zgłoszenie o oszustwie trafiło do opoczyńskich policjantów 15 listopada 2021 roku. Mieszkaniec powiatu wystawił na jednym z portali Internetowych przedmioty na sprzedaż. Skontaktował się z nim potencjalny, fałszywy nabywca. Oszust wysłał link, dzięki któremu sprzedający miał rzekomo otrzymać pieniądze za sprzedany towar. Po wypełnieniu formularza, oszust miał już wszystkie dane, które pozwoliły mu na wypłatę z konta sprzedającego kilku tys. złotych.,

- Kolejny raz prosimy, aby nie korzystać z linków nadsyłanych przez nieznane osoby, a w przypadku transakcji internetowych zachować ostrożność. Nigdy nie należy wypełniać danych dotyczących konta bankowego. Sprzedając towar w Internecie nie musimy kupującemu podawać żadnych danych autoryzacyjnych do bankowości elektronicznej - mówi asp. sztab. Barbara Stępień z KPP w Opocznie.

Pamiętaj!

Najczęstsza metoda oszustów zastosowana również i w tym przypadku, polega na tym, iż sprzedający otrzymuje od kupującego link. Kliknięcie w niego przekierowuje nieświadomego sprzedającego na stronę łudząco podobną do tej, gdzie wystawiał swoje przedmioty (lub np. na fałszywą stronę przewoźnika). Na fałszywej stronie znajduje się formularz z prośbą o podanie danych, takich jak numer karty płatniczej, jej data ważności i pozostałe kody autoryzacyjne. Po wypełnieniu formularza oszuści są już w posiadaniu niezbędnych informacji, by wyczyścić konto. Potrzebują tylko kodu do autoryzacji, który przychodzi do sprzedającego w wiadomości SMS. Kod wpisany do formularza jest kodem autoryzującym wypłatę środków z konta, a nie kodem finalizującym transakcję sprzedaży. W takim przypadku zamiast otrzymania zapłaty za sprzedany towar udostępniamy oszustowi środki pieniężne zgromadzone na koncie bankowym. Oszuści nie mają skrupułów. W taki sposób okradają swoje ofiary na znaczne sumy pieniędzy.

Bądźmy ostrożni. Sprzedając przedmioty w Internecie pamiętajmy, że kupującemu nie są potrzebne dane logowania do bankowości elektronicznej. Korzystajmy tylko z autoryzowanych przez serwisy sprzedażowe metod płatności.'