Policjanci z Opoczna: "Bezpieczeństwo na drogach to nasza wspólna sprawa!"

270-182003
fot. KPP w Opocznie

Wiele uwagi w codziennej służbie policjanci poświęcają bezpieczeństwu rowerzystów. Jesień to bez wątpienia trudny czas dla kierowców w tym dla kierujących jednośladami. Dlatego, między innymi prowadzimy kampanie informacyjne, czy też w ramach różnych policyjnych akcji przekazujemy pieszym czy rowerzystom kamizelki odblaskowe. Wszystko po to, aby niechronieni byli lepiej widoczni i tym samym bezpieczni podczas poruszania się po drogach

Kilka dni temu opoczyńscy policjanci wspólnie z przedstawicielką Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Oddział Terenowy w Piotrkowie Trybunalskim, wręczali opocznianom elementy odblaskowe. Przy okazji policjanci rozmawiali z pieszymi, rowerzystami o zagrożeniach na jakie są narażeni podczas poruszania się po zmroku bez odblasków.

- Oczywiście nasze działania dedykowane niechronionym, to jedna ze składowych poprawy bezpieczeństwa na drogach, wiele w tym zakresie zależy od samych kierujących, rowerzystów i pieszych. Od odpowiedzialności każdego uczestnika ruchu drogowego. Bez wątpienia alkohol nie sprzyja poprawie bezpieczeństwa na drogach, a niestety często policjanci zatrzymują nie tylko nietrzeźwych kierowców, ale i rowerzystów. Takie nieodpowiedzialne zachowanie to prosta droga do tragedii. Szczególnie teraz, kiedy warunki drogowe znacznie utrudniają bezpieczne poruszanie się po drogach. Przykłady z ostatnich dni, niestety nie napawają optymizmem - mówi asp.szt. Barbara Stępień​.

11 listopada 2023 roku, w Daleszewicach policjanci z Komisariatu Policji w Paradyżu zatrzymali 74-letniego nietrzeźwego rowerzystę. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna ma ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Wobec mężczyzny został skierowany wniosek do sądu o ukaranie. 

Kilka dni wcześniej w Miedznej Murowanej, policjanci udaremnili dalszą jazdę 43-letniemu kierującemu renault laguna, który kierował samochodem mając w organizmie ponad 1,7 promila alkoholu. W tym przypadku mężczyzna nie tylko stracił prawo jazdy, ale także za popełnione przestępstwo stanie przed sądem. Zgodnie z przepisami grozi mu akra nawet do 2 lat pozbawienia wolności. 

- Prosimy wszystkich o rozsądek i odpowiedzialność na drodze. Pamiętajmy, że nikt lepiej nie zadba o nasze bezpieczeństwo niż my sami. Żelazne zasady podczas poruszania się pod rogach to przestrzeganie ograniczeń prędkości i oczywiście trzeźwość za kierownicą czy to samochodu, motocykla czy roweru. Piesi, rowerzyści powinni zawsze pamiętać, aby po zmroku zakładać odblaski - dodaje asp.szt. Barbara Stępień​.