Powiat Opoczyński partnerem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

normal_1bb1eee54be6120b51078cae7653ce0eb734d520

Starosta Opoczyński Marcin Baranowski podpisał list intencyjny z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi dotyczący współpracy oraz wspólnych działań powiatu i uczelni obejmujący tematykę aktywnego oraz zdrowego starzenia się społeczeństwa.

Tym samym Powiat Opoczyński rozpocznie współpracę w ramach European Innovation Partnership on Active and Healthy Ageing. EIP on AHA to inicjatywa Komisji Europejskiej polegająca na współpracy pomiędzy krajami, regionami, ośrodkami akademickimi, przedsiębiorcami, placówkami ochrony zdrowia i pomocy społecznej oraz organizacjami samorządowymi celem poprawy stanu zdrowia i jakości życia osób starszych i zwiększenia ich udziału w życiu społecznym.

W spotkaniu wziął udział Wicewojewoda Łódzki Karol Młynarczyk oraz przedstawiciele: Domów Pomocy Społecznej, Klubów Senior+, Senior Wigor, PCPR oraz Szpitala Powiatowego w Opocznie.

W swoim wystąpieniu Wicestarosta Maria Barbara Chomicz podkreślała jak ważna jest polityka społeczna i senioralna oraz jak wiele Powiat Opoczyński podejmuje działań na rzecz osób niesamodzielnych, samotnych, a nadal aktywnych życiowo.

- Powstałe w naszym powiecie Dzienne Domy Seniora, Domy Pomocy Społecznej otwierają przed starszymi ludźmi przestrzeń do aktywności, pozwalają im wyjść z domu i realizować swoje zainteresowania. Dzięki nim seniorzy nie czują się osamotnieni, ich aktywność wpływa na sprawność fizyczną i jak najdłuższe utrzymanie samodzielności. W dobie starzejącego się społeczeństwa wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom osób starszych, tak by czuły się potrzebne i aktywne cały czas – mówiła wicestarosta.

Obszarem współpracy zawartego partnerstwa będzie wymiana informacji i dobrych praktyk, przygotowanie wspólnych opracowań i analiz, udostępnianie materiałów źródłowych oraz wszelkie działania, służące rozwojowi inicjatyw pro-senioralnych regionie w oparciu o potencjał naukowo-badawczy UM w Łodzi.

Nawiązując dzisiaj współpracę realizujemy kolejny punkt „Strategii rozwoju powiatu opoczyńskiego 2030". Cel związany z ukierunkowanym rozwojem pomocy społecznej. W ramach tego celu: będziemy rozwijać infrastrukturę społeczną tworząc placówkę opiekuńczo- wychowawczą typu socjalizacyjnego, zakład aktywizacji zawodowej oraz mieszkania chronione – treningowe.

Nasze starania będą też dotyczyły zapobieganiu wykluczeniu społecznemu i negatywnym skutkom zjawisk społecznych. Chcemy tutaj zapewnić większy dostęp do wsparcia specjalistycznego i terapeutycznego, lepszą dostępność placówek wsparcia dziennego, zwiększać aktywność społeczną i przeciwdziałanie marginalizacji osób starszych i niepełnosprawnych oraz przeciwdziałać uzależnieniom i przemocy w rodzinie.

źródło: Starostwo Powiatowe w Opocznie