wersja testowa serwisu

"Przystanek Kultura – Musical" w GCKSiR w Krośniewicach. Na czym polegał projekt?

_DSC0982

Od sierpnia br. Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach uczestniczyło w realizacji projektu pn. ,,Przystanek Kultura – Musical", którego celem było ułatwienie dostępu do kultury seniorom zamieszkującym małe miejscowości na terenie województwa łódzkiego. Pomysłodawcą i operatorem projektu był Łódzki Dom Kultury, a partnerem – Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach oraz instytucje działające w siedmiu innych miejscowościach – w Lututowie, Złoczewie, Szadku, Działoszynie, Żychlinie, Przedborzu i Sulejowie.

Projekt polegał na realizacji programu edukacyjnego przeznaczonego dla seniorów, w ramach którego dwudziestoosobowa grupa uczestników poszerzała swoją wiedzę o musicalu. Zajęcia miały formę warsztatów umożliwiających aktywne poznawanie i doskonalenie umiejętności scenicznych, które składają się spektakl musicalowy – śpiew, taniec i aktorstwo. Elementem projektu był także wykład ukazujący historię musicalu, bogaty nie tylko w informacje z dziejów gatunku, ale też ilustrowany utworami w wykonaniu Emilii Klimczak – artystki Teatru Muzycznego w Łodzi. W czasie zajęć tanecznych i wokalnych uczestnicy wykorzystywali utwory z musicalu ,,Skrzypek na dachu", natomiast swoje możliwości aktorskiej interpretacji tekstu literackiego doskonalili w oparciu o wiersz Juliana Tuwima pt. ,,Mieszkańcy". Praca z wykorzystaniem wspomnianych tekstów kultury poprzedzona była ćwiczeniami umożliwiającymi rozwój sprawności niezbędnych w danej dziedzinie aktywności artystycznej. Dzięki możliwości udziału w zajęciach seniorzy zyskali też kompetencje służące bardziej świadomemu odbiorowi kultury.

Wydarzeniem finałowym projektu był wyjazd do Teatru Muzycznego w Łodzi w dniu 14 października br. na spektakl pt. ,,Pretty Woman". Uczestniczy zasiedli na widowni bogatsi o nową wiedzę i doświadczenie, więc mogli bardziej świadomie przyglądać się efektom pracy profesjonalnego zespołu prezentującego musical oparty na fabule najsłynniejszej hollywoodzkiej historii o miłości. Musical z kompozycjami Briana Adamsa miał swoją premierę na Broadwayu w sierpniu 2018r., szybko trafił do Polski – na łódzkiej scenie pojawił się w tym roku (premiera – 25 września 2021r., opóźniona przez pandemię). W rolach głównych wystąpili Marta Wiejak i Rafał Szatan. Spektakl wyreżyserował Jakub Szydłowski – dyrektor Teatru Muzycznego. Krośniewiccy seniorzy byli zachwyceni produkcją i chętnie przyłączyli się do owacji dla zespołu na koniec spektaklu.

Projekt był wartościowy ze względu na jego merytoryczną zawartość, ale sprawił też uczestnikom wiele radości, którą daje osobisty udział w tworzeniu kultury – wspólna praca nad utworem tanecznym, wokalnym czy minispektaklem.

Patronat honorowy nad projektem sprawował Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Projekt „Przystanek Kultura - Musical" realizowany był w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego".