wersja testowa serwisu

Przywłaszczali narzędzia budowlane, zostali zatrzymani przez policję. Grozi im po 5 lat więzienia

policja---kajdanki

Nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi dwóm zatrzymanym przez opoczyńskich kryminalnych mężczyznom, podejrzanym o przywłaszczenie powierzonych narzędzi budowlanych. Sprawcy działali na terenie woj. łódzkiego i świętokrzyskiego. Łączna suma strat wszystkich oszukanych właścicieli firm wyniosła prawie 20 tysięcy złotych.

Sprawa swój początek miała pod koniec grudnia 2020 roku, kiedy to opoczyńska policja została powiadomiona przez jednego z lokalnych przedsiębiorców o popełnionym na jego szkodę przestępstwie przywłaszczenia dwóch młotów udarowych oraz grotów metalowych. Łączna wartość strat firmy wyniosła 9 tysięcy złotych.

Policjanci od dnia zawiadomienia skrupulatnie zaczęli zbierać wszelkie informacje oraz dowody. Mundurowi ustalili, że sprawcy działali według jednego schematu.

- Udawali się do wypożyczalni sprzętu budowlanego, wybierali najdroższe oferowane do wypożyczenia urządzenia, a następnie przywłaszczali powierzone im przedmioty. Pozyskany nielegalnie sprzęt wstawiali do lombardów na terenie kilku miast w województwie łódzkim oraz świętokrzyskim, okazując przy tym fałszywe dowody własności sprzętu - wyjaśnia asp. szt. Barbara Stępień z KPP w Opocznie.

Policjanci ustalili, że pod koniec grudnia 2020 roku w podobny sposób zostali oszukani także przedsiębiorcy z kilku miejscowości w województwie świętokrzyskim oraz Aleksandrowie Łódzkim. Łączna suma strat wszystkich oszukanych właścicieli firm wyniosła prawie 20 tysięcy złotych.

Determinacja policjantów w namierzeniu sprawców przyniosła efekty. Podejrzani zostali ustaleni i zatrzymani. Okazali się nimi dwaj mieszkańcy powiatu koneckiego w woj. świętokrzyskim. Mężczyźni w wieku 34 oraz 43 lat.

- Młodszy z nich usłyszał zarzut przywłaszczenia powierzonej rzeczy, co zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Starszy z mężczyzn odpowie za przestępstwo paserstwa, za które także grozi do 5 lat pozbawienia wolności - dodaje asp. szt. Barbara Stępień. - Sprawcy muszą się jednak liczyć z większym wyrokiem ponieważ obaj popełnili przestępstwa w warunkach recydywy. Wcześniej obaj byli już karani za podobne przestępstwa. W takim przypadku sąd może wymierzyć karę przewidzianą za popełnione przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.