wersja testowa serwisu

Rozpoczęła się przebudowa Pasażu Powstańców Śląskich. O jego wyglądzie zadecydowali mieszkańcy

zdunskawola.pl_images_grudzien_2020_rect1208c

Drewniany amfiteatr, wodna kurtyna, solarne ławki i żywa zielona ściana, która dopełni nastrój spokojnego zaułku. Rozpoczęła się przebudowa Pasażu Powstańców Śląskich. O tym jak będzie wyglądał zadecydowali mieszkańcy.

Przez kilka miesięcy Urząd Miasta prowadził rozmowy z mieszkańcami, prosił o wypełnianie ankiet. Zadecydowali, aby było to miejsce pełne zieleni, kwiatów, w którym będzie można odpocząć w ciszy i spokoju od miejskiego zgiełku. – Głos mieszkańców był dla nas kluczowy w trakcie projektowania nowego pasażu – mówi Michalina Łagunionok, zastępca dyrektora Strategii i Rozwoju Miasta. – Dziękuję mieszkańcom za wyrażenie opinii. Będzie to miejsce integracji zduńskowolan, w którym wszyscy będą czuć się dobrze – dodaje Michalina Łagunionok.

W centralnym punkcie skweru pojawi się fontanna tryskająca wodą spod powierzchni ziemi. Wzdłuż pasażu staną nowoczesne ławki solarne, na których będzie można doładować telefony komórkowe czy tablety. Budowlańcy postawią drewniany podest, który będzie pełnił funkcję amfiteatru oraz miejsca spotkań z przyjaciółmi. Po przeciwległej stronie pojawią się piłkarzyki, stół do szachów i chińczyka. Słoneczne dni ochłodzi wodna kurtyna.

– Zasadzimy graby kolumnowe, które jesienią zmieniają kolor na żółty i klony Armstrongi, których liście przebarwiają się na czerwono. Złapać chwilę oddechu i wypocząć od miejskiego pędu będzie można na wygodnych, drewnianych leżakach wśród bogatej roślinności. Pasaż zamieni się w oazę zieleni – wyjaśnia Michalina Łagunionok.

Skwer nosić będzie imię Pawła Królikowskiego, znanego aktora filmowego i teatralnego, który urodził się w Zduńskiej Woli. W mieście spędzał swoje dzieciństwo i młodość. W 2016 r. nagrał autorską, sentymentalną opowieść o mieście, zatytułowaną „Ulice mojej Zduńskiej Woli".

Przebudowa realizowana jest w ramach projektu „60+ smart city – innowacje jako efekt współpracy międzypokoleniowej", który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz budżetu państwa.

Źródło: UM Zduńska Wola