wersja testowa serwisu

Rozważni seniorzy z powiatu opoczyńskiego nie dali się oszukać. Policjanci nadal apelują o ostrożność

policja

W ciągu ostatnich dni na terenie powiatu opoczyńskiego, policjanci odnotowali kilka prób wyłudzenia pieniędzy na szkodę seniorów. Na szczęście przestępcy nie osiągnęli zamierzonego celu, ponieważ starsze osoby wykazały się mądrością i nie dały się nabrać na wymyśloną historyjkę przekazywaną przez oszustów. Jak widzimy przestępcy wciąż są aktywni i próbują wyłudzać często bardzo duże sumy pieniędzy. Pamiętaj! Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcej osobie.

Przestępcy modyfikują sposoby działania. Oprócz oszustw „na wnuczka", „na policjanta", w ostatnim czasie pojawiła się także metoda oszustwa „na koronawirusa". Przestępcy podają się już nie tylko za członków rodziny ale także podszywają się pod policjantów, pracowników różnych instytucji. Niemniej jednak sposób ich działania jest podobny. 

Swoją postawą często działają na emocjach starszej osoby. Proszą o pożyczenie pieniędzy, które rzekomo mają być wykorzystane do pokrycia szkód po wypadku drogowym, uniknięcie więzienia itp. Przestępcy rozmowę przeprowadzają w dramatycznym tonie, wszystko po to aby uwiarygodnić swoją historyjkę.

Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym.

Przypominamy!

Funkcjonariusze Policji, nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach. Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy na realizację sprawy. Sprawcy wypadków drogowych nigdy nie muszą na miejscu zdarzenia wpłacać pieniędzy.

W momencie, kiedy wyczujemy że ktoś próbuje nas oszukać, natychmiast należy zakończyć rozmowę telefoniczną i skontaktować się ze swoimi bliskimi oraz powiadomić policję o zaistniałej sytuacji.

Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich dobroć i życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Uczulmy, aby pod żadnym pozorem nie przekazywali obcym osobom pieniędzy!

źródło: KPP w Opocznie