Spis Powszechny: Rachmistrz może zadzwonić ponownie! Tym razem z badaniem kontrolnym. O co chodzi?

business-3560917_1280
Pixabay

We wrześniu zakończył się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jego wstępne wyniki poznamy w styczniu 2022 roku. Jak się jednak okazuje w najbliższych dniach rachmistrz może do nas zadzwonić powtórnie! Jak bowiem informuje Główny Urząd Statystyczny, przed nami badanie kontrolne, które będzie prowadzone od 12 do 24 listopada. GUS wyjaśnia, że jego wyniki umożliwiają min.: udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych. Gusowscy urzędnicy podkreślają przy tym, że udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym Spisie Powszechnym i podobnie, jak w jego przypadku i tym razem udział jestobowiązkowy!

Od 12 do 24 listopada zostanie przeprowadzone badanie kontrolne, którego celem jest ocena jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Jego wyniki pozwolą również udoskonalić przyszłe spisy i badania reprezentacyjne. Właśnie dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak uczestnictwo w samym spisie powszechnym.

Badanie odbędzie się wyłącznie w formie wywiadów telefonicznych, na losowo wybranej próbie 100 000 gospodarstw domowych, które wzięły udział w badaniu. Ankietowani będą wyłącznie pełnoletni respondenci, którzy jako pierwsi z danego mieszkania udzielili wywiadu w spisie zasadniczym (tzw. pierwsi respondenci).

Z osobami, które zostały wylosowane do udziału w badaniu, skontaktuje się ankieter statystyczny. Będzie on dzwonił spod numeru: 22 828 88 88. Dane zostaną zarejestrowane w specjalnie przygotowanej aplikacji. Pozyskane informacje podlegają prawnej ochronie i są objęte tajemnicą statystyczną.

Badanie kontrolne zajmie około 10 minut.

Tożsamość ankietera będzie można zweryfikować na stronie spis.gov.pl lub na infolinii 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora). Przypominamy, że ankieterzy nie będą pytać o zarobki, numer karty, PIN, majątek etc. Lista pytań zadawanych w badaniu kontrolnym będzie dostępna na stronie: spis.gov.pl .

Pozyskane w badaniu kontrolnym dane podlegają prawnej ochronie i objęte tajemnicą statystyczną. Podobnie jak w przypadku Spisu Powszechnego, udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy na mocy art. 27 Ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.