wersja testowa serwisu

Stare „kopciuchy” znikają z terenu gminy Wola Krzysztoporska

piece-2-678x381

Aż 107 starych, węglowych „kopciuchów" funkcjonujących na terenie gminy Wola Krzysztoporska wymienionych zostanie na nowe źródła ogrzewania za sprawą gminnego programu dofinansowania wymiany pieców. W tym roku gmina przeznaczyła na ten cel ponad pół miliona złotych, dokładając do 50% kosztów inwestycji (do 5 tys. zł dla każdego, kto zdecyduje się wymienić piec).

Nabór wniosków o dofinansowanie zakończył się w połowie lipca i cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Do gminy wpłynęło 119 wniosków, w tym do dofinansowania ostatecznie zakwalifikowano 107 wniosków na łączną kwotę 535.000 zł (12 wniosków nie podlegało dofinansowaniu ze względów formalnych). Nowe źródła ogrzewania pojawią się w 36 miejscowościach na terenie gminy. Najwięcej będzie ich w samej Woli Krzysztoporskiej (20) i w Bujnach (14) i kolejno w Krężnej (8), w Krzyżanowie i Gąskach (po 6), w Kacprowie (5), w Bogdanowie i Siomkach (po 4), w Oprzężowie i Wygodzie (po 3), w Gomulinie, Budkowie, Piekarach, Borowej, Parzniewiczkach, Rokszycach Drugich, Gomulinie Kolonii i Woli Rokszyckiej (po 2), i po jednym w Oprzężowie Kolonii, Mzurkach, Miłakowie, Parzniewicach Dużych, Pawłowie Górnym, Kamiennej, Woźnikach, Radziątkowie, Mąkolicach, Stradzewie, Glinie, Laskach, Majkowie Dużym, Poraju, Jeżowie, Rokszycach, Krężnej Kolonii i Woźnikach Kolonii.

Mieszkańcy tych miejscowości najbliższej zimy będą już mogli oddychać trochę lepszym powietrzem, bo tu stare „kopciuchy" zamienione zostaną na nowoczesne, ekologiczne i często odnawialne źródła ciepła: piece na ekogroszek piątej generacji (51 sztuk), na pellet (19), gazowe (21), elektryczne (3), pompy ciepła (13).

Wszyscy, którzy w tym roku starali się o dofinansowanie, inwestycję powinni zakończyć do 15 listopada (w tym okresie należy dokonać wymiany pieca, musi zostać wystawiona faktura za wykonane prace oraz złożony wniosek o wypłatę dotacji). Ale mieszkańcy nie czekają do ostatniej chwili. Do 30 sierpnia 2020 gmina wypłaciła już 20 dotacji na kwotę 100.000 zł.

– Dotacje wypłacane są z budżetu gminy, co daje możliwość maksymalnego uproszczenia procedur. Tym sposobem do wymiany starych pieców udało się zachęcić naprawdę sporą grupę mieszkańców. Dzięki temu wszyscy będziemy oddychali dużo lepszym powietrzem – mówi wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek. – Dodam jeszcze, że program będzie kontynuowany w przyszłym roku.

Przypomnijmy, że dotację z budżetu gminy można było otrzymać na wymianę źródła ogrzewania w budynkach mieszkalnych z ogrzewania zasilanego paliwem węglowym (np. węgiel, ekogroszek, miał) na ogrzewanie proekologiczne, wykorzystujące jako źródło ogrzewania: kotły gazowe, kotły olejowe, piece elektryczne, pompy ciepła (powietrzne, gruntowe), kotły na paliwa stałe, w tym biomasę i ekogroszek spełniające wymogi co najmniej „klasy 5", wyposażone w automatyczny podajnik paliwa, nieposiadające rusztu awaryjnego ani technicznych możliwości jego zamontowania.

W ramach zadania konieczne było zdemontowanie starego pieca i zainstalowanie w to miejsce nowego, co musi zostać potwierdzone przez komisję gminną podczas kontroli.

źródło: UG Wola Krzysztoporska