wersja testowa serwisu

W powiecie opoczyńskim ruszył Narodowy Program Szczepień

lekarz-stetosko_20200325-153824_1

W czwartek, 14 stycznia br., Starosta Opoczyński Marcin Baranowski w ramach działań Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zorganizował wideokonferencję ws. Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19 w Powiecie Opoczyńskim.

W spotkaniu na szczeblu powiatu wzięli udział wójtowie i burmistrzowie, pani Dyr. Szpitala, Komendant Państwowej Straży Pożarnej oraz medyczni przedstawiciele punktów szczepień w powiecie opoczyńskim.

Celem spotkania była przede wszystkim wymiana kontaktów, informacji, zgłoszenie potrzeb, wyjaśnienia wątpliwości oraz omówienie form współpracy podczas realizacji Programu Szczepień w powiecie opoczyńskim pomiędzy samorządem gminnym a punktami szczepień.

Na terenie Powiatu zostało zarejestrowanych w NFZ 13 punktów szczepień, które prowadzone są przez różne podmioty.
1. SP ZOZ Szpital Powiatowy w Opocznie – 7 punktów (3 m. Opoczno, 1 Sławno, 1 Paradyż, 1 Poświętne, 1 Żarnów),
2. SP ZOZ Szpital Powiatowy w Nowym Mieście – 1 punkt (m. Drzewica)
3. NZOZ „Centrum" A. Grochulska – 1 punkt (m. Opoczno)
4. Medycyna Rodzinna Wójcik „Dom-Med." Sp. J. – 2 punkty (gm. Drzewica – Jelnia i Radzice Duże)
5. Przychodnia Rodzinna M. Kuśmierski, M. Szymański Sp. J. – 2 punkty (Białaczów i Mniszków).

Od 30 grudnia trwają szczepienia medyków, czyli pracowników sektora ochrony zdrowia, tzw. Etap 0 Do chwili obecnej zostało zaszczepionych ok.300 osób, prawie drugie tyle oczekuje na szczepienia. Mamy informacje, że wszystkie zadeklarowane osoby zostaną wyszczepione do końca tygodnia, gdyż podjęto decyzję o pracy również w sobotę i w niedzielę.

Narodowy Program Szczepień zakłada taką kolejność, aby w Etapie I ze szczepienia skorzystali Mieszkańcy DPS, osoby pow. 60. roku życia, nauczyciele, służby mundurowe. W Etapie II : osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi, osoby zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa. W III Etapie przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń i dalej reszta populacji pow. 18 roku życia.

Podano terminy szczepień, zatem od 15 stycznia br. ruszają zapisy na szczepienia populacyjne dla seniorów 80+, a od 22 stycznia br. dla seniorów 70+. W dalszej kolejności będą seniorzy 60+, którzy również są zaliczenie do grupy I. Między 18 a 22 stycznia szczepionki przyjmą mieszkańcy DPS.

Szczepienia populacyjne rozpoczną się 25 stycznia br.

Wojewoda podczas wtorkowego spotkania z samorządowcami nakazał powołanie w każdej gminie koordynatora ds. szczepień oraz uruchomić w każdej gminie numer telefonu, ds szczepień. Koordynatorzy gminni z obsługą punktu szczepień będą uzgadniać transport pacjentów do punktów szczepień, gdy będzie taka konieczność transportu.

Pacjenci, którzy z różnych przyczyn nie mogą dotrzeć do punktu szczepienia mogą liczyć na szczepienie w domu, po uzgodnieniu z obsługą punktu.

Jak wygląda rejestracja? Gdzie mamy zgłosić chęć przyjęcia szczepionki.

Po pierwsze należy zdecydować, w którym punkcie zamierzamy wykonać szczepienie. Można się zapisać na szczepienie za pośrednictwem infolinii 989, oczywiście od 15 stycznia. Można dokonać zgłoszenia online przez Internetowe Konto Pacjenta. Istnieje też możliwość, aby zgłosić się za pośrednictwem placówki, w której wystawiono e-skierowanie, czyli przychodni zdrowia POZ oraz nawet osobiście, telefonicznie w punkcie szczepień. Prosimy, aby przestrzegać terminów zaszeregowania do poszczególnych grup oraz prosimy o cierpliwość. Mamy nadzieję, że ten system zadziała i rejestracja będzie przebiegać bez zakłóceń.

Po umówieniu się na szczepienia dostaniemy kilka wiadomości przypominających o dacie i miejsca podaniu szczepionki.

Podsumowując. Procedura krok po kroku.

Proces rejestracji rozpocznie się 15 stycznia br. Procedura rejestracji:
1. Rejestracja – online: infolinia lub Internetowe Konto Pacjenta lub telefonicznie POZ lub punkt szczepień.
2. W wyznaczonym terminie należy się zgłosić do punktu szczepień, gdzie po zbadaniu przez lekarza nastąpi bezpośrednia kwalifikacja do szczepienia.
3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja Pacjenta po szczepieniu.
4. Przyjęcie drugiej dawki szczepionki po 21 dniach – bez konieczności ponownej rejestracji.

źródło: Starostwo Powiatowe w Opocznie