Ważne spotkanie w Starostwie Powiatowym w Opocznie. Wszystko w trosce o zwierzęta

Zrzut-ekranu-2022-01-20-o-16.56.44
fot. Starostwo Powiatowe w Opocznie

Postępowanie administracji publicznej (samorządowej, policji, straży i inspekcji weterynaryjnej) w sytuacjach związanych z wystąpieniem zwierząt wolnożyjących na terenach zurbanizowanych oraz postępowanie ze zwłokami zwierząt padłych w miejscach publicznych - to temat spotkania władz Powiatu i włodarzy gmin z terenu powiatu opoczyńskiego oraz służb, takich jak: Inspekcja Weterynaryjna, straż pożarna, policja oraz dyżurni Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Zarządcy Dróg Krajowych i Powiatowych.

Uregulowania prawne tych kwestii, to przede wszystkim ustawa o ochronie zwierząt, ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, ustawa o odpadach i ustawa o zarządzaniu kryzysowym. Wszystkie te akty prawne regulują obowiązki poszczególnych służb i administracji publicznej.

Jeżeli zwierzę jest ranne lub padłe na drodze publicznej lub w pasie drogi publicznej – zadania w tym zakresie wykonuje zarządca danej drogi publicznej. Przypominam, że mamy drogi krajowe ( Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad), wojewódzkie ( Zarząd Dróg Wojewódzkich), powiatowe (Zarząd Dróg Powiatowych) i gminne ( wójt, burmistrz, prezydent miasta). Do tych zarządców należy zgłaszać wszelkie sprawy w tym zakresie, np. wypadek komunikacyjny z udziałem zwierząt.

Jeżeli zwierzę jest ranne lub padłe poza pasem drogowym, zwierzęta wolnożyjące w terenie zurbanizowanym, gospodarskie, ranne i agresywne – zadania w tym zakresie wykonuje wójt, burmistrz, prezydent miasta lub upoważnione przez włodarza danej gminy – osoby. Każda gmina ma obowiązek mieć podpisaną umowę z lekarzem weterynarii i z zakładem utylizacyjnym. Tam należy zgłaszać wszelkie sygnały w tym zakresie.

Problem pojawia się w sytuacji dzika lub świni, obojętnie czy w pasie drogowym, czy poza pasem drogowym – tu od zwierzęcia padłego, Inspekcja Weterynaryjna musi pobrać próbki na badanie w kierunku ASF ( Afrykańskiego Pomoru Świń) przez zabraniem zwierzęcia do utylizacji.

Podsumowując, całość tematyki związanej z ochroną zwierząt wolnożyjących, zapewnieniem stosownej ochrony przed zwierzętami agresywnymi oraz dbałością o bezpieczeństwo publiczne i porządek, to bardzo trudne i obszerne zagadnienia. Należy podkreślić, że wszelkie działania podejmowane przez właściwe organy i instytucje, których celem jest sprawna i skuteczna realizacja prawa w zakresie ochrony zwierząt oraz zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, mogą w zaistniałej sytuacji prawnej być skuteczne wyłącznie przy współpracy i zrozumieniu takiej potrzeby przez zainteresowanych. Podczas spotkania, wszyscy obecni taką potrzebę współpracy deklarowali.

źródło: Starostwo Powiatowe w Opocznie