wersja testowa serwisu

Wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny zawsze ryzykujesz. To śmiertelne zagrożenie. Pamiętaj! Nie ma bezpiecznego lodu

monolithic-part-of-the-waters-3181600_960_720

Powstała na zbiornikach wodnych pokrywa lodowa może być śmiertelnie niebezpieczna. Pamiętaj! Lód w ciągu doby ulega ciągłym zmianom, nigdy nie ma takiej samej grubości na całym zbiorniku wodnym.

Każde wejście bez asekuracji i odpowiedniego sprzętu, na zamarznięty zbiornik wodny jest ryzykowne. Najrozsądniej jest zwyczajnie nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne. Niestety wiele osób ryzykuje i naraża się na poważne niebezpieczeństwo.

Dlatego przedstawiamy kilka zasad, o których warto pamiętać jeśli już zdecydujemy się aby wejść na zamarznięty zbiornik wodny.

  • zawsze informujmy bliskich dokąd idziemy oraz kiedy planujemy wrócić
  • w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie.
  • kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód.
  • nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
  • jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec,
  • zanim sami spróbujemy udzielić poszkodowanemu pomocy, jak najszybciej poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej,
  • po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia.

źródło: KPP w Opocznie