wersja testowa serwisu

Wójt Gminy Poświętne odznaczony Medalem 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

Wójt Gminy Poświętne odznaczony Medalem 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej
fot. urząd Gminy Poświętne

W tym roku przypada 80 Rocznica Zbrodni Katyńskiej. Dwa lata temu w gminie Poświętne powstało miejsce upamiętniające zamordowanych w 1940 roku w Kalininie funkcjonariuszy Policji Państwowej z posterunku w Poświętnem, a dokładnie przodownika Franciszka Dereka kierownika placówki, st. posterunkowego Stanisława Bąka i posterunkowego Franciszka Saara. Pomysłodawcą powstania tablicy, przy której każdego roku zbierają się mieszkańcy był wójt Michał Franas. 

Kilka tygodni temu Jarosław Olbrychowski - Prezes „Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939" wręczył wójtowi Michałowi Franasowi Medal 80. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz płytkę pamiątkową garnizonu łódzkiego Policji, doceniając jego wybitne zasługi w  kultywowaniu pamięci o funkcjonariuszach Policji Państwowej oraz ofiarach Zbrodni Katyńskiej.

Medalem została również udekorowana Grażyna Derek, wnuczka Franciszka Dereka, emerytowana pedagog, znana wszystkim mieszkańcom gminy, która już w latach 80-tych uczyła swoich wychowanków prawdziwej historii, mówiła o Katyniu i tragicznych wydarzeniach z tego okresu. Jak podkreślał prezes Olbrychowski to właśnie wójt i jego nauczycielka ze szkoły podstawowej wnieśli tak wiele na ziemi opoczyńskiej dla upamiętnienia funkcjonariuszy, którzy już w okresie dwudziestolecia międzywojennego dbali o bezpieczeństwo mieszkańców gminy Poświętne.

- Istotnym jest też fakt, że tak jak dwa lata temu podkreślał wójt to przy pamiątkowej tablicy zawsze z okazji Dnia Niepodległości zbierają się uczniowie i mieszkańcy, to także istotne dla przetrwania pamięci o tej zbrodni na narodzie Polskim – zaznaczał prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939.

źródło: UG Poświętne