wersja testowa serwisu

"Wychodzę za Janka". Zbliża się premiera filmu przygotowanego przed MDK w Opocznie

DSC09365
fot. Miejski Dom Kultury w Opocznie

Już 20 września o godz. 18.00 na kanale MDK Opoczno, w serwisie YouTube, będzie miała miejsce premiera filmu „Wychodzę za Janka" realizowanego przez Miejski Dom Kultury w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

- Film postara się odpowiedzieć na pytania w czym opocznianki szły do ślubu i z czego składał się ślubny niezbędnik. Pod lupę zostanie wzięty ślubny opoczyński strój ludowy - czytamy na stronach MDK. 

Film ma na celu promocję lokalnej kultury oraz przybliżenie mieszkańcom regionu opoczyńskiego - i nie tylko - dawnej mody ślubnej. A wszystko to, by przypomnieć sobie, jak do jednego z ważniejszych dni w swoim życiu przygotowywały się nasze babcie i prababcie.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie RE, w tym Polska. Głównym zadaniem EDD, będących jednocześnie największym w Europie projektem społeczno-edukacyjnym, jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Tegorocznej edycji EDD towarzyszy hasło „Moja droga".

Partnerami wydarzenia są Gmina Opoczno i Muzeum Regionalne w Opocznie.

źródło: MDK w Opocznie