wersja testowa serwisu

Wyniki sekcji zwłok po rodzinnej tragedii w gminie Sławno. Prokuratura nie wyklucza rozszerzonego samobójstwa

Wyniki sekcji zwłok po rodzinnej tragedii w gminie Sławno. Prokuratura nie wyklucza rozszerzonego samobójstwa

Poznaliśmy wyniki sekcji zwłok 39-letniej kobiety oraz trójki dzieci w wieku 3,4 i 9 lat, których ciała ujawniono w domu jednorodzinnym w miejscowości Unewel (gm. Sławno). 

Przypomnijmy, do zdarzenia doszło w czwartek, 30 grudnia 2021 roku. Około godziny 14:20 na numer alarmowy wpłynęło niepokojące zgłoszenie, które jak informowali policjanci, wskazywało na wydobywający się dym z zamkniętego domu jednorodzinnego. Na miejsce skierowano kilka zastępów straży pożarnej. Ratownicy w budynku ujawnili zwłoki czterech osób - 39-letniej kobiety oraz dzieci w wieku 3, 4 i 9 lat.

Jak poinformowała EOP24 Magdalena Czołnowska-Musioł, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim, Prokuratura Rejonowa w Opocznie wdrożyła niezwłocznie czynności, mające na celu ustalenie okoliczności zdarzenia i przyczynę zgonu czterech osób. W ich toku przeprowadzono m.in. sekcie zwłok.

- Na podstawie przeprowadzonych sekcji zwłok kobiety oraz trójki dzieci, których zgon ujawniono 30 grudnia 2021 roku w miejscowości Unewel, biegły lekarz medycyny sądowej wskazał wstępnie, że przyczyną śmierci wszystkich tych osób jest zatrucie tlenkiem węgla. Na ciałach dwóch chłopców ujawniono obrażenia ciała okolic szyi, jednak zdaniem biegłego obrażenia te nie skutkowały śmierciom chłopców - poinformowała Magdalena Czołnowska-Musioł.

fot. KWP w Łodzi

Jak dodaje rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim, w toku sekcji pobrano próbki płynów oraz wycinki tkanek, celem przeprowadzenia badań histopatologicznych i toksykologicznych w celu potwierdzenia wstępnie przyjętej przyczyny zgonu oraz ustalenia, czy kobieta i dzieci w chwili śmierci byli pod wpływem środków odurzających lub farmakologicznych.

Na podstawie przeprowadzonych, z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa, oględzin budynku, w którym doszło do tragedii, ustalono także prawdopodobną przyczynę pożaru w domu, w którym znajdowała się rodzina. Ogień, przy pomocy substancji łatwopalnej, miał zostać podłożony w kilku miejscach wewnątrz budynku. W związku z tym Prokuratura nie wyklucza tzw. samobójstwa rozszerzonego.

- Przyjęto, że najbardziej prawdopodobną jest wersja popełnionego tzw. samobójstwa rozszerzonego, dlatego też Prokuratura Rejonowa w Opocznie wszczęła śledztwo o czyn z art. 151 Kodeksu Karnego, tj. ws. nakłaniania lub udzielania pomocy do targnięcia się na własne życie przez kobietę oraz w sprawie zabójstwa trojga małoletnich dzieci, tj. o czyn z art. 148 §1 i 3 Kodeksu Karnego - wyjaśnia Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim.

W sprawie przesłuchano już męża zmarłej kobiety, a także jej teściów, którzy zamieszkiwali tę samą posesję i sąsiadów rodziny. Śledczy na razie nie informują o wynikach przesłuchań.

- Śledztwo jest na wstępnym etapie. W toku dalszych czynności będą weryfikowane poczynione dotychczas ustalenia, w tym wynikające z zeznań świadków. Dlatego też, mając na względzie dobro postępowania przygotowawczego oraz jego charakter, dopiero po dokonaniu wszystkich ustaleń i po zakończeniu śledztwa, będzie można w sposób kategoryczny wypowiedzieć się, co do okoliczności jego zaistnienia i ostatecznie przyjętej klasyfikacji prawnej czynu - zakończyła Magdalena Czołnowska-Musioł z Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim.

Do sprawy powrócimy.