wersja testowa serwisu

Wysoki mandat za przekroczenie prędkości na krajowej "dwunastce". Policja apeluje do kierowców

policja-auto-napis

Nowy taryfikator mandatów, który wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku, przewiduje wysokie kary dla kierowców i pieszych łamiących obowiązujące przepisy. Warto zapoznać się z treścią rozporządzenia regulującego wysokości grzywien nakładanych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Od 1 stycznia 2022 roku, każdy uczestnik ruchu drogowego, który lekceważy obowiązujące przepisy w ruchu drogowym musi się liczyć z wysokimi mandatami karnymi. Zaostrzone przepisy mają przede wszystkim wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Tylko od początku roku, czyli w ciągu 10 dni, na terenie kraju w wyniku wypadków drogowych życie straciło już 48 osób, a 386 osób zostało rannych. Przypominamy, że przepisy dotyczą pieszych, rowerzystów i oczywiście kierowców.

O tym, że nowe przepisy są już stosowane 10 stycznia 2022 roku, przekonał się 52-letni kierujący Kia Niro, który w miejscowości Jawor Kolonia, na drodze krajowej nr 12, przekroczył dopuszczalną prędkość o 61 km/h. W miejscu, gdzie dopuszczalna maksymalna prędkość wynosi 50 km/h, kierowca kia, jechał z prędkością 111 km/h.

- Zgodnie z nowym taryfikatorem mundurowi nałożyli na kierującego Kia mandat karny w wysokości 2000 złotych. W myśl obowiązujących przepisów kierowca, który przekroczył dopuszczalną prędkość od 61 km/h do 70 km/h musi liczyć się z mandatem karnym od 2 tys złotych do 4 tys. złotych - mówi asp. szt. Barbara Stępień. - Dodatkowo na konto kierującego wpłynęło aż 10 punktów karnych. Mężczyzna stracił także prawo jazdy na okres trzech miesięcy.

Pamiętajmy także, że nowe przepisy przewidują w przypadku wykroczeń drogowych podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 tysięcy zł do 30 tysięcy zł. Zwiększona została wysokość grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym – do 5 tysięcy zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń – do 6 tysięcy zł.