wersja testowa serwisu

Z sądowym zakazem i pod wpływem narkotyków kierował autem. Sprawą zajęła się policja

policja1

Policjanci ruchu drogowego w codziennej służbie podczas kontroli kierowców nie tylko badają stan trzeźwości kierujących ale także w uzasadnionych przypadkach kierowca może być poddany wstępnemu badaniu na zawartość środków odurzających. Taka sytuacja miała miejsce 7 września 2020 roku o godzinie 22.20 w Żarnowie.

Oficer dyżurny opoczyńskiej policji otrzymał zgłoszenie o szarżującym ulicami Żarnowa samochodzie osobowym vw polo, którego kierowca może być pod wpływem środków odurzających.

Na miejsce pilnie zostali skierowani policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego. Mundurowi przy placu Piłsudskiego w Żarnowie ujawnili wskazany w zgłoszeniu samochód osobowy. W pojeździe oprócz 27-letniego kierowcy - mieszkańca Łodzi, znajdowały się jeszcze dwie osoby, 31-letnia kobieta oraz 28-letni mężczyzna.

Policjanci podczas kontroli ustalili, że 27-letni kierowca polo posiada wydany przez łódzki sąd aktywny zakaz prowadzenia pojazdów.

Podczas kontroli policjanci zauważyli, że zachowanie kierowcy faktycznie jest nienaturalne. Podjęli decyzję o sprawdzeniu czy kierowca nie jest pod wpływem środków odurzających. Wstępne badanie narkotestem dało wynik pozytywny. Jak zawsze w takich sytuacjach do potwierdzenia wstępnych ustaleń policjantów od kierowcy została pobrana krew do badań.

Warto przypomnieć, że za złamanie zakazu sądowego 27-latkowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Pamiętajmy, także, że zgodnie z art. 178a § 1 kodeksu karnego - kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

W sytuacji, gdy kierujący był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków, albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, kara jest surowsza – od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Dodatkowo sąd może orzec zatrzymanie prawa jazdy na okres od 3 do 10 lat. Do tego należy również liczyć się z grzywną w wysokości do 5 tysięcy złotych.

Sprawę prowadzą opoczyńscy policjanci.

źródło: KPP w Opocznie